Opublikowany: śr., lis 14th, 2018

Zmiany w dziedzinie fotowoltaiki w najbliższych latach

32681086_1957931837573862_3706280189144072192_o

Pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł staje się coraz bardziej popularne. Panele fotowoltaiczne są coraz częściej instalowane, zarówno jako inwestycje prywatne, jak i komercyjne. W dziedzinie fotowoltaiki zachodzą zmiany. Jak będą one wyglądać w najbliższych latach?

Małe systemy słoneczne

Coraz częściej zauważa się plusy małych systemów słonecznych, których właścicielami będą prosumenci. Jedną z licznych zalet przydomowych instalacji fotowoltaicznych jest konkurencyjność cen i zredukowanie monopolu na produkcję tego rodzaju energii odnawialnej przez wielkie spółki i firmy. Wspomina się także o „zdemokratyzowaniu” systemu energetycznego. Dzięki przywiązywaniu wagi do budowy małych instalacji, będzie ich coraz więcej w miejscowościach lokalnych, a konsumenci otrzymają czystą i tania energię.

W przyszłości zostaną także wdrożone nowe prawa, które ułatwią zainstalowanie małych systemów słonecznych. Mówi się również o wzmocnieniu pozycji małych prosumentów na terenie Europy, poprzez eliminację nieproporcjonalnych opłat i obciążeń. Dzięki takim zabiegom będzie można dać równe szanse dużym i małym podmiotom generującym ten rodzaj energii odnawialnej.

Znaczenie elektromobilności

Jedną ze zmian, którą przyniosą kolejne lata, jest zwiększenie elektromobilności. Jako że transport generuje ogromny odsetek zanieczyszczeń, postanowiono wykorzystać środki lokomocji, by pozyskiwać czystą i odnawialną energię. Elektromobilność, czyli korzystanie pojazdów z napędem elektrycznym, ma przyczynić się do integracji energii słonecznej w systemie energetycznym. Elektromobilność otwiera także nowe możliwości dla przemysłu – produkcja samochodów czy akumulatorów zasilanych energią słoneczną.

Ulepszanie śladu ekologicznego i czasu zwrotu

Jako że systemy słoneczne są wytworem przemysłowym, nie da się uniknąć ich oddziaływania na środowisko. Jednakże w porównaniu do innych sektorów, proces pozyskiwania energii słonecznej jest jednym z najbardziej stabilnych, czystych i zrównoważonych metod.

W najbliższych latach uwaga zostanie skupiona na ulepszaniu śladu ekologicznego i czasu zwrotu. Ślad ekologiczny to parametr, dzięki któremu możemy oszacować poziom zużycia zasobów naturalnych Ziemi w stosunku do możliwości ich odtworzenia. Bieżące badania i inwestycje w branżę solarną mają na celu przedstawić systemy słoneczne jako jedne z najbardziej opłacalnych oraz nieszkodliwych metod pozyskiwania energii.

Obniżenie kosztów modułów

Moduły są nadal jedną z najdroższych części systemu fotowoltaicznego. To blisko połowa kwoty całego przedsięwzięcia. Dlatego najbliższe lata mają przynieść redukcję kosztów modułów.  Ma się to odbyć na drodze aktualizacji technologii oraz zwiększanie efektywności.

Magazynowanie

Stworzenie warunków do tego, by magazynować pozyskaną energię, ma wprowadzić wiele udogodnień w kolejnych latach. Dzięki temu będzie można zwiększyć elastyczność oraz integrację systemów fotowoltaicznych. Zmagazynowana energia umożliwia korzystanie z niej w dowolnym czasie, a także wtedy, gdy ceny energii na rynku staną się zbyt wysokie.

 

Artykuł powstał na podstawie http://globenergia.pl/10-trendow-ksztaltujacych-sektor-pv-w-nadchodzacych-latach/

Comments

comments