Opublikowany: czw, Sie 1st, 2019

Zieleń w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią kreować swoje małe klimatyczne miejsca. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić i dysponują odpowiednią przestrzenią użytkową do wybudowania takiej zabudowy, są prawdziwymi szczęśliwcami. Główną zaletą takiego ogrodu jest fakt, że można z niego korzystać o każdej porze roku. Ostateczny wygląd i nastrój takiego ogrodu zależy od osobistych preferencji właściciela. Niektórzy tworzą je w stylu nowoczesnym, inni rustykalnym, a jeszcze inni w stylu tradycyjnym. Istnieje jednak pewny element, którego nie brakuje w żadnym ogrodzie zimowym. Są to rośliny. W niniejszym artykule nieco szerzej przyjrzymy się tematowi, jakie rośliny mogą i często pojawiają się w ogrodach zimowych Polaków. Może akurat sam masz w planach budowę swojej własnej oazy spokoju? Zasięgnij więc po inspiracje.

ogród11

Często spotykane rośliny w ogrodzie zimowym

Ogrody zimowe wypełnione roślinami to świetna alternatywa dla tych, którzy o tej porze roku wyjątkowo tęsknią za naturą. Wybierając jednak rośliny trzeba wziąć pod uwagę ich możliwości adaptacyjne do panujących warunków, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów. Pierwszą z nich jest poziom nasłonecznienia przestrzeni ogrodowej. Jeśli jej konstrukcja jest zlokalizowana po stronie południowej, to prawdopodobnie będą panowały tam warunki nieco cieplejsze, czyli takie, które spodobają się figowcom, męczennicom, oleandrom czy szeflerom. Trochę inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku gatunków, które również lubią ciepło choć z nieco mniejszym nasłonecznieniem i należą do nich filodendrony, paprocie i bluszcze. Nie można zapomnieć także o kaktusach, hibiskusach, azaliach indyjskich, bugenwillach i gardeniach. Te gatunki najlepiej odnajdują się w temperaturach nieco niższych od tych domowych. Miłośnicy storczyków na pewno czekają na wzmiankę o ich ulubieńcu. W jego przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ każda jego odmiana wymaga odmiennych warunków, dlatego przed zakupem warto skonsultować się z ich sprzedawcą.

ogród12

Elementy ozdobne

Kiedy już zdecydujemy się na konkretne gatunki kwiatów, szczególnie na takie, które najlepiej poradzą sobie w przeznaczonych dla nich warunkach, warto pomyśleć o elementach ozdobnych. Oczywiście, pierwsze co przychodzi na myśl to dobór oryginalnych donic, które nie będą pełniły tylko funkcji praktycznych, ale także wizualne. Wszystko natomiast zależy od ogólnie planowanego stylu wystroju wnętrza. Bo jeśli wystrój będzie nowoczesny i oryginalny można wówczas pomyśleć o kontrastowych barwach takich elementów. Temat kolorystyki jest dość obszerny i zależny od wielu czynników, w związku z czym lepiej pozostawić go osobistym upodobaniom. My natomiast podsuwamy jeden z nieco bardziej odważnych pomysłów. Jest nim powieszenie zwisających kul szklanych, w których także mogłyby znajdować się rośliny. Zapewniamy, że ta dekoracja zachwyci dosłownie wszystkich przybyszów i gości. Całość można pięknie zaakcentować delikatnymi lampkami.

ogród13

Comments

comments