Opublikowany: czw, Maj 25th, 2017
Turystyka | Autor: KN

Zaprojektuj hotel marzeń

Jak zaprojektować własny hotel? Najlepiej tak, żebyście sami mieli ochotę w nim zamieszkać. Trzeba totalnie zmienić optykę, zauważać zupełnie inne elementy niż wcześniej, bo każdy gość jest inny. Należy się wcielić w rolę adwokata, biznesmena, lekarza czy sportowca (siatkarz musi mieć większe łózko). Jak widać, aranżacja hotelu to nie lada wyzwanie, dlatego bez pomocy projektanta na pewno się nie obędzie. Wcześniej pewnie nie zdawaliśmy sobie sprawy, że istnieją przepisy, które regulują możliwości aranżacyjne. Odnoszą się m.in. do wielkości czy wyposażenia pokoju oraz wszelkich instalacji (przede wszystkim elektrycznych), mając na uwadze bezpieczeństwo gości.

reception-186102_960_720
Wszystkie pomieszczenia, niezależnie od częstotliwości eksploatacji powinny być urządzone zgodnie z harmonią estetyczną. Wbrew pozorom, hotel to nie tylko pokój i restauracja. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego ważna jest aranżacja holu oraz recepcji, którą są wizytówką hotelu.

To jedyne miejsce, które łączy wszystkich gości, tutaj także skupia się komunikacja wszystkich funkcji obiektu. Hol oddaje charakter hotelu, jego standard i główna koncepcja. Jedyne pomieszczenie, które można urządzić inaczej niż same pokoje, chociaż oczywiście motyw przewodni musi zostać zachowany.

O wiele mniej możliwości mają hotele sieciowe, bowiem standard wykończenia jest z góry ustalony, a my – jako zarządcy tego budynku – jedynie mamy władzę wykonawczą. Wtedy nawet suszarki hotelowe muszą być tej samej firmy, głównie ze względów ekonomicznych. Projektant nie będzie miał za dużo pracy. Nie zdoła wznieść się na wyżyny kreatywności.

Połączenie designu i funkcjonalności to ideał, do którego dążą wszyscy architekci, więc jeśli mogą puścić wodzę fantazji, wtedy efekt jest naprawdę powalający. Oczywiście pod warunkiem, że ma do dyspozycji większy budżet, aby móc współpracować z najlepszymi konsultantami z branży hotelowej.

Co ciekawe, względy estetyczne mają spore znaczenie z punktu widzenia biznesowego. Jeśli hotel wizualnie będzie się prezentował bardzo dobrze, wtedy przyciągnie kolejnych Klientów, czyli inwestycja będzie opłacalna. Jako projektanci zarobimy dla hotelu pieniądze.

Styl wnętrza bywa uzależniony od położenia. Zupełnie inaczej będzie przebiegała aranżacja hotelu w górach, a inaczej nad morzem, chociaż w obu przypadkach znajdziemy sporo wspólnych elementów (np. widok z balkonu).

Każdy element powinien być wprowadzany z myślą o gościach. To ich końcowa opinia pośrednio decyduje o losach hotelu.

Comments

comments