Opublikowany: pon., paź 4th, 2021

Studia online – czy warto?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że niemal z dnia na dzień szkoły podstawowe, średnie i wyższe przeszły na tryb nauczania zdalnego. Okazało się, że prowadzenie wielu zajęć i wykładów oraz przeprowadzanie egzaminów drogą internetową wcale nie jest tak trudne, jak początkowo zakładaliśmy. Teraz, już po kilkunastu miesiącach nauczania zdalnego, wiemy jedno – Covid-19 tylko podkreślił to, o czym wielu mówiło już wcześniej: studia online mają wiele zalet i nawet jeśli obecnie trudno traktować je jako przyszłość nauczania, to z pewnością są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych studiów.

startup-g0c2807d88_1280

Jakie zalety mają studia online?

Obecnie, po spowodowanym pandemią zamieszaniu w sektorze nauczania, wiele uczelni otwarło się na studia w trybie zdalnym. Owszem, aktualny trend na uniwersytetach zakłada powrót na uczelnie, ale nie da się ukryć tego, że jednocześnie wiele uczelni rozpatruje studia online jako integralny element oferty edukacyjnej.

I bardzo dobrze, bo w pewnych okolicznościach studia online mogą być naprawdę korzystnym rozwiązaniem, a dla niektórych studentów są one właściwie jedyną szansą na podjęcie nauki na uczelni wyższej. Studia w trybie zdalnym wiążą się przede wszystkim z oszczędnością czasu i… pieniędzy. Nie ma wówczas potrzeby dojeżdżania na uczelnię, co nie tylko potrafi zabrać wiele godzin tygodniowo, ale także wiąże się ze sporym wydatkiem na paliwo lub bilety komunikacji zbiorowej.

Studia w trybie zdalnym wiążą się również z dostępnością przez całą dobę do materiałów edukacyjnych, prezentacji, czy ocen, które znajdują się na internetowym koncie studenta na platformie edukacyjnej. Nie możemy nie wspomnieć też o możliwości pogodzenia studiów z życiem zawodowym i prywatnym. Nie dojeżdżając na uczelnię znacznie łatwiej jest znaleźć czas na pracę, zajmowanie się domem czy życie towarzyskie i rodzinne. Jest to widoczne przede wszystkim w przypadku osób zajmujących się dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

A co z wadami?

Nie oszukujmy się, choć studia online cieszą się coraz większą popularnością, nadal nie są rozwiązaniem idealnym, pozbawionym wad. Przede wszystkim musimy wspomnieć o tym, że póki co dobrze sprawdzają się one tylko w przypadku niektórych kierunków. Kierunki, na których istotną rolę odgrywają zajęcia w laboratoriach lub ćwiczenia praktyczne z profesjonalnymi urządzeniami, raczej trudno jest studiować w trybie zdalnym.

Musimy też pamiętać o tym, że w przypadku studiów online w dużej części umyka część studenckiego życia towarzyskiego. Rozmowa się także indywidualna interakcja między studentem a wykładowcą, co w przypadku niektórych osób jest bardzo istotne.

Studia online nie są obecnie doskonałe, ale mają wiele zalet, które dla wielu osób mogą okazać się kluczowe. Niemniej, udając się na takie studia, warto wybrać uczelnię, która od dłuższego czasu praktykuje i udoskonala tę formę nauczania, jak na przykład Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Wtedy będziemy mieli większą pewność, że ostateczny wybór okaże się trafny.

Comments

comments