Opublikowany: śr., sie 18th, 2021

Studia jednolite magisterskie – co to znaczy?

Letnia przerwa między jednym rokiem akademickim a drugim to wbrew pozorom bardzo gorący czas. I nie chodzi nam tu tylko o fakt, że wielu studentów przygotowuje się wówczas do odbywających się we wrześniu egzaminów poprawkowych. W lipcu i sierpniu wiele osób podejmuje decyzję dotyczącą swojej edukacji. Jest to o tyle trudne zadanie, że coraz więcej uczelni oferuje kilka możliwości nauki. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są studia jednolite magisterskie, jakie są ich zalety i wady oraz dla kogo będą dobrym rozwiązaniem.

young-woman-3718537_1280

Czym są studia jednolite magisterskie?

Studia jednolite magisterskie to rodzaj studiów zawodowych, które umożliwiają zdobycia specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznej w określonej dziedzinie oraz przygotowują do pracy w konkretnym zawodzie. Trwają one od dziewięciu do dwunastu semestrów, czyli – w przeliczeniu na lata – pięć lub sześć lat. Ukończenie studiów jednolitych magisterskich kończy się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra, magistra inżyniera lub, w konkretnych przypadkach, lekarza z danej specjalizacji.

Na czym polega podstawowa różnica między studiami jednolitymi magisterskimi a studiami dwustopniowymi, zgodnych z tak zwaną Deklaracją Bolońską? Oczywiście na tym, że tradycyjny model określa studia I i II stopnia, czyli na przykład licencjat i magisterkę.

Zalety i wady studiów jednolitych

Jednolite studia magisterskie mają swoje zalety i wady. Największą zaletą, na jaką wskazują osoby, które ukończyły takie studia, jest fakt, że zamiast dwóch prac dyplomowych na przestrzeni całej edukacji wyższej, musiały pisać jedną. Jest to o tyle istotne, że często czas, który poświęcamy na pisanie pracy licencjackiej, moglibyśmy poświęcić na naukę. W przypadku studiów jednolitych magisterskich nie musimy też zaprzątać sobie głowy rejestracją na studia magisterskie po ukończeniu licencjatu – po prostu kontynuujemy naukę na czwartym i piątym roku.

Takie rozwiązanie ma oczywiście także swoje wady. Jeśli chcemy udać się na jednolite studia magisterskie, musimy być pewnie tego, co chcemy robić. Jeżeli w trakcie studiów licencjackich dojdziemy do wniosku, że wybrany kierunek nie jest tym, czego pragniemy, zawsze możemy, brzydko mówiąc, dociągnąć do licencjatu, a później nieco zrewidować swoje plany na magisterce. Jeśli natomiast na trzecim roku studiów jednolitych stwierdzimy, że źle wybraliśmy, mamy tylko dwie opcje do wyboru – dokończenie studiów do magisterki lub poświęcenie dwóch lat nauki na darmo.

Studia jednolite – dla kogo?

Jak widzisz, studia jednolite magisterskie są przeznaczone dla osób, które są pewne tego, co chcą robić w przyszłości. Ale to nie wszystko, bo warto pamiętać o tym, że obecnie tylko niektóre kierunki w Polsce można studiować w systemie jednolitym. Są to miedzy innymi psychologia i prawo, które znajdują się w ofercie Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Jeśli interesują Cię te kierunki na studiach jednolitych magisterskich, zapoznaj się z ofertą uczelni.

Comments

comments