Opublikowany: śr., maj 19th, 2021

SPA i odnowa biologiczna – studia czy szkolenie?

Chyba każdy z nas chciałby od czasu do czasu oderwać się od codzienności i przystąpić do relaksującego zabiegu pielęgnacyjnego lub kosmetycznego, który pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych pracą w SPA i odnowie biologicznej – to w końcu doskonały sposób na wejście do dynamicznie rozwijającej się branży i osiągnięcie spełnienia zawodowego. Ale jak powinien wyglądać ten pierwszy krok? Co lepiej przygotuje nas do pracy w SPA i odnowie biologicznej – studia czy szkolenie? Przekonajmy się.

spa-3184610_1280

Czy studia są potrzebne?

Cóż, powiedzmy sobie wprost, w przypadku wielu zawodów ukończenie studiów nie daje gwarancji znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. W przypadku pracy w SPA jest podobnie – tytuł licencjata lub magistra zaświadczającego o uzyskaniu teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu odnowy biologicznej nie jest wymagany. Wielu pracodawców bierze pod uwagę zdolności praktyczne, a przepustką do znalezienia zatrudnienia może okazać się nawet dyplom zaświadczający o odbyciu stosownego kursu lub szkolenia.

Szkolenia i kursy – zalety i wady

Zanim odpowiemy na pytanie, czy lepsze są studia kosmetologiczne ze specjalizacją SPA i odnowa biologiczna, czy kursy, sprawdźmy, jakie zalety i wady ma to drugie rozwiązanie. Niewątpliwym atutem kursów i szkoleń jest cena – z pewnością wielokrotnie niższa niż w przypadku trzyletnich studiów licencjackich na uczelni prywatnej. A skoro już poruszyliśmy ten temat… Profesjonalny kurs może być korzystnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z różnych powodów nie mamy czasu na podjęcie kilkuletniej nauki na uczelni.

To, co dla jednych jest atutem, dla innych będzie wadą. Siłą rzeczy ograniczenia czasowe muszą odbić się na szczegółowości niektórych zagadnień, poruszanych podczas ćwiczeń i wykładów. Kursy i szkolenia bywają również trudne do zweryfikowania – co prawda wiele programów faktycznie przekazuje odpowiednią wiedzę na temat poszczególnych zabiegów, urządzeń, budowy ciała, farmakologii czy dietetyki, ale bez odpowiedniego researchu łatwo „wpaść” w kurs, który nie spełni naszych oczekiwań.

SPA i odnowa biologiczna – studia. Czy warto?

Przede wszystkim należy zaznaczyć jedno: na większości uczelni SPA i odnowa biologiczna to nie kierunek studiów, a konkretna specjalizacja na kierunkach kosmetologicznych. Czy dla osoby chcącej pracować w branży SPA jest to atut? Wydaje się, że tak, bo trzeba pamiętać, że praca w SPA i ośrodkach odnowy biologicznej wymaga szczegółowej wiedzy teoretycznej i praktycznej także na ogólne zagadnienia kosmetologiczne, a także farmaceutyczne czy dietetyczne. Na wielu kursach tematy te traktowane są po macoszemu, co jest niewątpliwie błędem, bo to od nich w dużej mierze zależy nie tylko jakość świadczonych przez nas usług, ale także zdrowie i komfort naszych pacjentów.

Jakie inne zalety ma specjalizacja SPA i odnowa biologiczna? Studia realizują znacznie bardziej szczegółowy program, ale to nie jedyne ich atuty. Warto pamiętać, że nowoczesne uczelnie, takie jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na co dzień dysponują laboratoriami i bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami i sprzętami, wykorzystywanymi współcześnie. Takie szkoły wyższe oferują także pomoc w znalezieniu praktyk i rozpoczęciu kariery zawodowej.

Comments

comments