Opublikowany: czw, wrz. 12th, 2019

Prawa autorskie dotyczące logo firmy

Założenie swojej firmy jest nie lada wyzwaniem. Podczas tego procesu nie tylko trzeba dysponować niezawodnym pomysłem, kreatywnością i umiejętnością podejmowania ryzyka, ale także znajomością, choć podstawowych artykułów prawnych, by móc uniknąć wielu komplikacji i oszustw w przyszłości. Oczywiście, że zawsze można skorzystać z pomocy prawników i doradców, jednakże warto mieć wyrobiony choćby zmysł podpowiadający, na które rzeczy należy zwrócić uwagę. To dlatego tak wielu prawników okazuje się dobrymi biznesmenami i wspólnikami w interesach i być może wielu z nich z tego powodu zdecydowało się na studia prawnicze. W niniejszym artykule poruszymy natomiast jeden, konkretny przypadek, który dotyczyć będzie prawa autorskiego nowo powstałego logo danej firmy.

prawo

Ochrona logo — dlaczego jest to tak istotne?

Każdy młody przedsiębiorca powinien wiedzieć, że aspektu ochrony logo swojej firmy nie należy bagatelizować, nawet jeśli dana firma jest jeszcze młoda. Pewnego dnia może się okazać, że inne przedsiębiorstwo zdecyduje się oprzeć rozpoznawalność swojej firmy o Twoją dotychczas wypracowaną renomę. Taka sytuacja często ma miejsce, kiedy jedno z przedsiębiorstw wykazuje się wyjątkowo oryginalnym pomysłem i kreatywnością w działaniu, co wyróżnia go na rynku. Jest to typowe przede wszystkim dla mniejszych miejscowości. Jedną więc podstawową zasadą, o której należy pamiętać podczas zamawiania logo dla firmy. Od grafika powinniśmy zakupić nie tylko same logo, ale także prawa autorskie do niego i ten aspekt musi być niezwłocznie zawarty w umowie. W innym przypadku grafik ma możliwość korzystania z tego w swoich prywatnych celach bądź sprzedać je ponownie. Co więcej, prawo majątkowe to jedno, pozostaje jeszcze kwestia osobistych praw autorskich, o której także nie powinniśmy zapominać. Zabezpieczy to przed ewentualnymi złośliwościami ze strony grafika na przykład pod postacią chęci modyfikowania logo w przyszłości. To samo działa w drugą stronę, bowiem istotne jest, by docelowy właściciel logo także miał prawo do ewentualnych w nim zmian według własnego uznania. Warto zaznaczyć, że przepisanie takich praw musi być udokumentowane pisemnie.

prawo1

Logo musi być zarejestrowane jako znak towarowy

Jest to kolejna złota zasada dotycząca każdego logo. Znak towarowy stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie i daje możliwość wyłącznego używania znaku w celach zarobkowych i zawodowych. Oznacza to, że inne osoby nie mają prawa do stosowania danego logotypu do oznaczania swoich dóbr i produktów. Co więcej, osoba, która jako pierwsza ustanowiła dany logotyp jako swój znak towarowy, nabywa praw do walki sądowej o niego w momencie, gdy ktoś podepnie go także pod swoją własność. Jeśli więc planujesz otworzyć swoją działalność, musisz być czujny nie tylko pod względem stale zachodzących zmian na rynku zbytu czy usług w danej dziedzinie, ale także pod kątem regulacji prawnych, które kiedy są zbagatelizowane, w przyszłości mogą wyrządzić wiele nieprzewidzianych szkód. Studia prawnicze w Łodzi mogą być źródłem pomocy i wsparcia w tym kontekście.

Comments

comments