Opublikowany: pon, Mar 12th, 2018
Turystyka | Autor: MM

Place zabaw z karuzelą dla dorosłych

Karuzele dziecięce stanowią jeden z częstszych elementów wyposażenia placów zabaw. Mali pasażerowie wprost uwielbiają wchodzenie do specjalnych siedzisk przybierających różne kształty – od zwierząt po pojazdy. Karuzele dziecięce znajdziemy nie tylko na placach zabaw, ale także w wesołych miasteczkach, podczas festynów, czy innych imprez okolicznościowych.

1

Są jednak takie karuzele, które, być może, nie sprawią tylu radości dzieciom, co ich rodzicom. Mowa o wielkich konstrukcjach zbudowanych najczęściej w centrach wielkich miast. Któż z nas nie miał ochoty na powolną, rekreacyjną przejażdżkę na diabelskim młynie?

Myśląc o diabelskim młynie, wiele osób błędnie przywołuje widok London Eye. Konstrukcja znajdująca się w stolicy Wielkiej Brytanii jest kołem obserwacyjnym. Od diabelskiego młyna różni je mocowanie kabiny (w London Eye kabiny nie są zawieszone na obwodzie koła, a na zewnętrznej strukturze obręczy).

Krótka historia

2

Pierwsza historyczna konstrukcja, którą możemy nazwać diabelskim młynem, powstała w Chicago pod koniec XIX wieku. Zaprojektował ją amerykański inżynier, George Washington Gale Ferris Junior. Urządzenie to było ogromne jak na owe czasy, niezwykle ciężkie (ważyło około 2200 ton!) i wysokie (wysokość równa 26 pięter!). Ciekawostką może być to, że do budowy pierwszego diabelskiego młyna użyto największy wyprodukowany do dziś fragment stali.

Dla porównania dziś największy diabelski młyn znajdujący się w Stanach Zjednoczonych ma średnicę równą 167,6 metrów.

Najsłynniejsze diabelskie młyny

3

Aby zwiedzić wspomniany najwyższy diabelski młyn, trzeba udać się do Las Vegas. Jeśli zbyt dalekie wojaże nie wchodzą w rachubę, dużo bliżej zwiedzimy piękny i jeden z najstarszych diabelskich młynów znajdujący się przy parku Prater, czyli Wiedeński Diabelski Młyn. Powstał on w 1987 roku (a więc cztery lata po pierwszym) jako hołd dla cesarza Franciszka Józefa.

Diabelskie młyny podbiły kontynent azjatycki. Singapur, Chiny, Japonia pełne są tego typu atrakcji. Wśród nich wyróżnia się Gwiazda Nanchangu. To jedno z najwyższych tego typu urządzeń, które położone jest we wschodnich Chinach w Nanchang. Ta potężna konstrukcja jest w stanie w jednym momencie pomieścić prawie 500 osób!

Oczywiście także w Polsce znajdziemy mnóstwo pięknych diabelskich młynów. Rozstawione najczęściej w ścisłych centrach miejscowości umożliwiają zachwycanie się panoramą. Największy w Polsce znajduje się w Śląskim Wesołym Miasteczku (najstarszym naszym lunaparku) i nosi nazwę Gwiazda Duża.

Mimo iż diabelskie młyny nie podniosą nam adrenaliny, to zapewnią widoki niemożliwe do ujrzenia z ziemi. To atrakcje, dzięki którym na nowo spojrzymy na architekturę i krajobrazy znanych nam miast. Mogą stać się także pretekstem do dogłębniejszego ich zwiedzania. Diabelskie młyny dodają miejscowościom niezwykłego uroku i klimatu. Stanowią jedną z ulubionych atrakcji turystów, a dla stałych mieszkańców są powodem do dumy.

Comments

comments