Opublikowany: pt., lip 20th, 2018

Panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

fot

Wybór paneli fotowoltaicznych jest kluczowy – to one stanowią najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej, to od nich w głównej mierze zależeć będzie jej efektywność. Szukając odpowiednich paneli, sięgamy po karty produktów – zawarte w nich kluczowe informacje, takie jak moc, cena, gwarancja etc. będą decydujące przy wyborze. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak czytać (dla wielu niezrozumiałe) karty modułów fotowoltaicznych oraz jak wybierać z nich kluczowe dla nas informacje.

Na początek nie wchodźmy w szczegółowe parametry, a sprawdźmy podstawowe informacje dotyczące paneli fotowoltaicznych. Na ich podstawie będziemy mogli zrobić wstępną selekcję produktów. Szczególną uwagę zwróćmy na producenta (kierujmy się przede wszystkim jego renomą) oraz dostępność produktów. Kolejny elementem jest cena – budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup, jest istotnym ogranicznikiem. Ważna jest także gwarancja na moduły – im dłuższa tym oczywiście lepsza dla nas.

Najważniejsze parametry modułów fotowoltaicznych

W karcie produktu z pewnością znajdą się wartości PMPP STC oraz NOC. Co oznaczają? W pierwszym przypadku wartość będzie odzwierciedlała maksymalny punkt pracy określony w standaryzowanych warunkach testowych. Musimy ją wziąć pod uwagę w momencie projektowania generatora PV. Druga wartość określa normalne warunki eksploatacji – dzięki niej poznamy więc pracę modułu w najbardziej zbliżonych do rzeczywistych warunkach.

foto

PMPP to parametr, który określa temperaturowy współczynnik mocy. Jest on niezwykle istotny, gdyż pokazuje nam, o ile procent zmniejszy się moc panelu w przypadku, gdy temperatura wzrośnie powyżej temperatury testowej. Ta wynosi 25 stopni Celsjusza. Im wartość PMPP bliższa jest zera, tym lepiej.

Kolejnym parametrem związanym z temperaturą jest NOCT, czyli temperatura ogniw przy pracy znamionowej. Co nam wskazuje? Określa skłonność modułu do nagrzewania się w trakcie pracy. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne wykazują wartość NOCT na niskim poziomie. Dobry panel powinien osiągać temperaturę ogniw przy pracy znamionowej na poziomie około 45 stopni Celsjusza lub mniejszej.

W dalszej kolejności powinniśmy sprawdzić efektywność panelu wyrażoną w %. Odpowie nam na pytanie, jak efektywnie panel przemieni moc promieniowania słonecznego w moc elektryczną. Oczywiście, im wyższa efektywność paneli, tym lepsza będzie praca naszej instalacji fotowoltaicznej.

Kolejnym parametrem, którego wartość musimy przeanalizować przed zakupem paneli, jest współczynnik wypełnienia FF. Pokazuje on, w jakim zakresie charakterystyka prądowo-napięciowa ogniwa budującego moduł jest zbliżona do idealnej. Za taką uważa się wartość równą lub wyższą od 0,75.

fotowo

Na koniec, elementem decydującym, czy wybrać dany model modułu fotowoltaicznego, powinna być gwarancja liniowa na moc. Informuje ona nas o tym, jaką minimalną moc modułu gwarantuje producent wraz z kolejnymi latami użytkowania jego produktu. Im mniejszy spadek mocy, tym lepiej dla nas.

Dokładne przestudiowanie kart produktów jest niezwykle istotnym etapem przygotowywania się do dokonania zakupu. Jeśli chcą Państwo otrzymać szczegółowe informacje na temat produktów renomowanych producentów modułów fotowoltaicznych, takich jak SHARP, Q.CELLS, JinkoSolar czy JA Solar – zachęcamy do kontaktu z oficjalnymi dystrybutorami, np. firmą Corab, która jest również producentem systemów fotowoltaicznych.

Comments

comments