Opublikowany: wt, Cze 25th, 2019

Ogrody zimowe – wady i korzyści wyboru poszczególnych materiałów

Ogrody zimowe są jedną z najpiękniejszych konstrukcji przydomowych i marzy o niej praktycznie każdy z nas. Wiedzieć trzeba natomiast, że ich budowa nie jest prosta. Konfiguracja takiego ogrodu jest wyjątkowo skomplikowana, ponieważ przy jej tworzeniu trzeba ująć wiele aspektów, takich jak estetyka i wytrzymałość. Oczywiście, nie jest to tanie przedsięwzięcie, dlatego przed przystąpieniem do projektu warto go bardzo dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie szanse i zagrożenia. Przy odpowiednim zaplanowaniu i obmyśleniu strategii efekt końcowy może okazać się naprawdę zniewalający. W poniższym artykule pragniemy podzielić się wskazówkami, jakie materiały warto wybrać do budowy takiego ogrodu i z jakimi kosztami można się liczyć.

ogród drewniany

Drewniane ogrody zimowe

Jeśli słyszy się o ogrodach zimowych i pierwsze, co pojawia się przed oczami, jest drewniana konstrukcja, to jest to jak najbardziej naturalna i zrozumiała reakcja. Ogród zimowy kojarzy się bowiem także z werandą, altaną czy wiatą. Trochę niesłusznie, bo zawiera on najczęściej także elementy okienne, szklane. Ponadto, drewno w tym przypadku wygląda najpiękniej i jeśli ktoś decyduje się na budowanie przydomowej oazy spokoju, to najczęściej wybiera właśnie to tworzywo. Przed jego wyborem natomiast warto wiedzieć, że drewno jest najbardziej wymagającym materiałem, ponieważ relatywnie jest dość mocno podatne na warunki atmosferyczne, co wiąże się ze skrupulatną jego konserwacją. Co więcej, drewno wykorzystywane do tego celu ma pochodzenie egzotyczne, co z kolei ma znaczny wpływ na cenę. Podsumowując, jeśli budżet nie jest nadto ograniczony, to wybór tego rodzaju materiału jest jak najbardziej trafny.

Ogrody zbudowane z PCV

Ten typ jest również często spotykany. Spisuje się do budowy ogrodów botanicznych i hodowlanych. W przypadku konstrukcji PCV stosuje się wielokomorowe profile, wzmocnione kształtownikami stalowymi. Jest ona wytrzymała, w związku z czym jest pewność, że posłuży na wiele lat. Mniej także trzeba się martwić o fundament takiego ogrodu. PCV jest niestety sztywnym materiałem i za jego pomocą buduje się raczej mniejsze projekty. Poza tym łatwo tracą kolor i szarzeją. Atutem jest jednak to, że ogrody zbudowane z PCV są najtańszą alternatywą.

Konstrukcje aluminiowe

Aluminium swoim kolorem i fakturą nawiązuje do nowoczesności, innowacyjności i stylu skandynawskiego. Jest to alternatywa dla tych, którzy mają wybudowany dom właśnie w stylu postępowym i nowatorskim. Cena materiału jest nieco niższa od drewna egzotycznego. Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę, czego oczekujemy od ogrodu. Czy będzie często pełnił funkcję Sunroomu, czy ochrony przed słońcem. Swoje preferencje należy uwzględnić przy wyborze współczynnika przepustu cieplnego szkła okien.

Comments

comments