Opublikowany: pon, Cze 24th, 2019

Ogród zimowy – charakterystyka obiektu

Ogród zimowy jest takim typem architektonicznego tworu, którego urokowi ciężko się oprzeć. Może on pełnić wiele funkcji. Daje schronienie podczas coraz bardziej upalnego, polskiego lata, jest przytulnym, klimatycznym miejscem dającym możliwość pełnego relaksu, a w dodatku można go ciekawie urządzić i zorganizować w nim świetne, rodzinne spotkanie. Istnieje natomiast inna, także bardzo znacząca korzyść. Z ogrodu zimowego można korzystać także zimą, co dla niektórych jest ich podstawową zaletą. Jeśli ktoś mieszka w domku jednorodzinnym, ponadto ma wolną przestrzeń użytkową, nadającą się na budowę takiego raju kwiatowego, to zdecydowanie powinien przemyśleć ten pomysł. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat ogrodu, jego aranżacji i budowy.

ogród gracja

Jak sklasyfikować konstrukcję ogrodu zimowego?

Ogród zimowy nazywany jest nieraz budynkiem kubaturowym. Oznacza to wydzielenie pewnej objętości z przestrzeni. W przypadku takich obiektów najczęściej od przestrzeni oddziela je szkło z elementami drewnianymi, metalowymi lub PCV. Warto zaznaczyć, że ogrodu zimowego nie można nazwać oranżerią, werandą, ani szklarnią. Najbardziej spokrewnione z nim są tak zwane Sunroomy i Oazy ze Szkła. Te z kolei skonstruowane są tak, że ich ściany zbudowane są tylko ze szkła i nie posiadają nawet wbudowanych drzwi ani ram. Podstawową jednak cechą, odróżniającą ogród zimowy od Sunroomu jest różnica współczynników przenikania cieplnego. W ogrodzie zimowym jest on wysoki, a w Sunroomie niski.

ogród gracja 1

Przebieg i koszt budowy ogrodu

Na budowę ogrodu zimowego nie trzeba posiadać pozwolenia. Jest to więc dobry sposób na powiększenie swojej powierzchni mieszkalnej. Mniej wymagające są  konstrukcje, które wykorzystują jedną ścianę domu. Jego fundamenty mogą być nieco lżejsze i prawdopodobnie nie trzeba będzie nanosić wielu poprawek adaptacyjnych. Materiały, z jakich ma zostać wybudowany ogród należy dobrać do osobistych preferencji i możliwości budżetowych. Najbardziej urokliwe są ogrody drewniane, ich przypadku należy tylko pamiętać o regularnej konserwacji.  Ostateczny koszt budowy zależy od wielu czynników. Najbardziej znaczący jest tutaj materiał podstawowy, rodzaj użytego szkła oraz samo wykonanie.

ogród gracja 2

Propozycje aranżacji

Ten temat jest już dużo bardziej elastyczny i właściwie nieograniczony. Ogród można zagospodarować jako miejsce do biesiadowania z rodziną i przyjaciółmi. Jest to najbardziej klasyczny i praktyczny wybór. Będzie wówczas potrzebny stół, kilka krzeseł, ewentualnie duże pufy do siedzenia i inne dodatki wedle uznania. Uczyń swój ogród wielofunkcyjnym i jeśli lubisz ten rodzaj relaksu, nie zapomnij o urządzeniu kącika do uprawiania jogi lub medytowania. Wiele ogrodów jest także poświęcona uprawie i pielęgnacji roślin, dla których warunki w tym miejscu są jak najbardziej optymalne. Ogród chroni je bowiem przed palącym słońcem, daje nieograniczony dostęp do światła i powietrza, a także jest schronieniem przed ewentualnymi nawałnicami i silnymi wiatrami.

Comments

comments