Opublikowany: czw., lut 4th, 2021

Odciągacz pokarmu ręczny czy elektryczny?

Odciągacz pokarmu, zwany inaczej laktatorem to akcesorium, które zdecydowanie przyda się każdej młodej mamie, która planuje karmić dziecko piersią lub z jakiś przyczyn nie będzie mogła tego robić, ale chce pozostać przy podawaniu niemowlakowi mleka naturalnego. Odciągacz pokarmu sprawdzi się w jednej i drugiej sytuacji, a także w wielu innych. O tym, jaki rodzaj laktatora wybrać – ręczny czy elektryczny – dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Lakta-mila-LRM-4_RGB

Kiedy warto kupić odciągacz pokarmu?

Odciągacz pokarmu najczęściej kojarzy się jako akcesorium do przygotowania mleka na zapas, na wypadek gdyby mama nie mogła podać dziecku piersi bezpośrednio. Gadżet ten jednak sprawdza się także w wielu innych sytuacjach. Przede wszystkim poleca się go zakupić, jeśli wiadomo już, że poród może okazać się przedwczesny. W przypadku urodzenia wcześniaka, karmienie go piersią może być utrudnione – takie niemowlaki nie mają jeszcze w pełni wykształconego odruchu ssania. Odciąganie pokarmu będzie zatem niezbędne.

Również, gdy planowane jest cesarskie cięcie, laktator może się przydać, gdyż ten rodzaj porodu sprawia, że niemowlak jest początkowo oddzielony od mamy. Odciągając pokarm, łatwiej będzie go podać maluchowi bezpośrednio po porodzie.

Ponadto laktator to świetny sposób na stymulację laktacji. Poradzi sobie zarówno z nawałem pokarmu, jak i w sytuacjach, kiedy naturalnego mleka mamy zaczyna brakować. Po laktator radzimy również sięgać, gdy mama ma poranione brodawki, których ból uniemożliwia naturalne karmienie. Do momentu ich zagojenia odciągnięty pokarm można podawać dziecku z butelki.

Rodzaje odciągaczy pokarmu

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje odciągaczy pokarmu – to laktatory ręczne oraz elektryczne. Te pierwsze dzielą się dodatkowo na tłokowe (posiadające tłok do odciągania), gruszkowe (wyposażone w gruszkę do zaciskania) oraz z rączką (która naciskana działa jak pompka).

Druga grupa to laktatory elektryczne, które, jak łatwo się domyślić, są zasilane prądem. Mogą wymagać bezpośredniego podłączenia do gniazdka lub być zasilane na baterie lub akumulator.

Lakta-ZOE-LE-05-wizual1

Jaki rodzaj odciągacza pokarmu wybrać?

Wybór idealnego dla siebie laktatora zależy od kilku czynników. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę planowaną częstotliwość odciągania oraz przyczyny, dla których zamierzamy korzystać z tego rodzaju urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także cena samego sprzętu.

Ręczny odciągacz pokarmu – kiedy wybrać?

Laktatory ręczne sprawdzą się idealnie do sporadycznego korzystania. Ich użycie wymaga bowiem zastosowania siły fizycznej, co na dłuższą metę może być meczące. Zaletą tych produktów jest za to ich niska cena oraz cicha praca, która na pewno nie obudzi śpiącego maluszka.

Elektryczny odciągacz pokarmu – kiedy wybrać?

Z kolei po laktator elektryczny należy sięgnąć, kiedy z góry wiemy, że będziemy z niego często korzystać. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się także skuteczniej, kiedy zmagamy się z jakimś problemem laktacyjnym lub gdy planujemy powrót do pracy. Pozwoli on w szybszym tempie odciągnąć duże ilości pokarmu, które z powodzeniem możemy przechowywać w lodówce lub w zamrażalce. Minusem jego zakupu jest wyższa cena, głośniejsza praca oraz konieczność elektrycznego zasilania, co podnosi koszty eksploatacji.

Comments

comments