Opublikowany: czw, lipiec 1st, 2021

Kryminologia – studia. Czy warto?

Współczesna oferta szkół wyższych jest bardzo zróżnicowana. Obok kierunków, które nieprzerwanie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, takich jak prawo czy psychologia, coraz częściej pojawiają kierunki, będące swego rodzaju nowościami. To właśnie do nich należy kryminologia. Czego można spodziewać się po tych studiach, na czym polegają i co nas po nich czeka? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

police-3284258_1280

Kryminologia jako dziedzina nauki – co to?

Kryminologię definiuje się jako dziedzinę zajmującą się osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami jego postępowania oraz warunkami i okolicznościami, w jakich dokonał zabronionego czynu. Jest to zatem nauka penalna wywodząca się z prawa karnego, aczkolwiek nie związana z nim bezpośrednio. Zamiast na samej istocie przestępstwa i jego skutkach, kryminologia zajmuje się raczej badaniem osoby przestępcy – skupia się przede wszystkim na przyczynach jego postępowania oraz uwarunkowaniem popełnionego przez niego przestępstwa.

Cel kryminologii jest ściśle praktyczny – w kryminologii chodzi przede wszystkim walkę z przestępczością: zbadanie, jakie środowisko i okoliczności sprzyjają przestępstwom, w jaki sposób działają i myślą przestępcy oraz jakie są przyczyny takich, a nie innych ludzkich zachowań. Pozwala to na opracowywanie i wdrażanie w przyszłości działań zapobiegawczych przestępstwom oraz opracowywanie procedur resocjalizacyjnych.

Kryminologia – studia. Na czym polegają?

Jak widzisz z powyższego opisu, kryminologia łączy w sobie elementy psychologii, psychiatrii i socjologii, ale na studiach z kryminologii należy liczyć się także z obecnością niektórych aspektów prawa karnego. Podczas studiów licencjackich i magisterskich studenci zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, patologii społecznych czy rozpoznawania przestępczości kryminalnej, gospodarczej czy narkotykowej. Studenci zajmują się również analizowaniem profilu przestępcy, badaniem poszlak czy zdobywaniem wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu rekonstrukcji zdarzeń.

Przykładowe przedmioty, z jakimi można spotkać się na studiach z kryminologii, to socjologia zachowań dewiacyjnych, psychopatologia, kryminologia eksperymentalna, laboratorium kryminalistyczne czy ekspertyzy sądowe. Jeśli interesują Cię takie studia, zapoznaj się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, w której zajęcia prowadzone są przez uznanych i doświadczonych sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji i Służby Więziennej czy kuratorów.

Perspektywy po kryminologii – gdzie znajdziesz pracę po tych studiach?

Wbrew pozorom, kryminologia jest kierunkiem, który gwarantuje dość szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci tego kierunki mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w Policji i Służbach Więziennych, a także w Służbach Celnych czy Służbach Specjalnych. Z drugiej strony, wielu absolwentów kryminologii decyduje się także na pracę w innych placówkach zapewniających bezpieczeństwo – zarówno publicznych, jak również prywatnych.

Comments

comments