Opublikowany: czw, Paź 3rd, 2019

Jak zaprojektować ogród zimowy? Praktyczny poradnik

Ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością.  Po to nowoczesne rozwiązanie architektoniczne sięgają już nie tylko właściciele restauracji czy kawiarni, ale także prywatne osoby, które pragną stworzyć w swoim domu własną oazę spokoju. A oranżeria to miejsce wręcz stworzone właśnie do relaksu i wypoczynku. Może się wydawać, że jego projektowanie i wykonanie wymaga nie lada pracy, czasu i pieniędzy, ale wcale tak nie jest. Obecnie na rynku można znaleźć doświadczonych producentów ogrodów zimowych, którzy realizują swoje usługi szybko i sprawnie, oferując oranżerię dobrej jakości w korzystnych cenach. Jeśli więc Wam również marzy się przytulny azyl w zaciszu własnego domu, sprawdźcie, co warto wziąć pod uwagę podczas jego projektowania.

IS_IS_DSC01704

Projekt ogrodu zimowego powinien być przede wszystkim zindywidualizowany. Po tym poznasz dobrego producenta, że zanim przygotuje dla ciebie jakąkolwiek propozycję, dokładnie zbada, czego oczekujesz od własnej oranżerii. Powinien wziąć pod uwagę zarówno przeznaczenie pomieszczenia, możliwości jego usytuowania, materiał, który najlepiej pasuje do Twojego domu i jeszcze kilka innych aspektów. Poznaj je wszystkie.

Umiejscowienie ogrodu zimowego

Projekt ogrodu zimowego najlepiej wykonać w momencie, kiedy Twój przyszły dom dopiero powstaje. Jego równoległa budowa zdecydowanie obniży koszty oraz umożliwi usytuowanie go odkładnie tam, gdzie tego chcesz. Późniejsze przybudowanie oranżerii jest oczywiście możliwe, ale czasami wiąże się z remontem czy przebudową tarasu.

Jeśli jesteś na etapie wyboru lokalizacji, to szczególnie polecamy stronę południową, która gwarantuje dużą dostępność do światła dziennego, co będzie korzystne dla roślin, ale też całego budynku, gdyż dodatkowo go ociepli.

IS_IS_100_0561

Estetyka ogrodu zimowego

Projektując atrakcyjny ogród zimowy, należy wziąć pod uwagę jego estetykę. Ważne, by komponował się nie tylko z budynkiem domu, ale też częścią ogrodową na zewnątrz. Dobrze, gdy oranżeria stanowi swoiste płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem domu, łącząc w sobie te dwa aspekty.

IS_IS_DSC00158

Odprowadzanie wody

Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród zimowy posiada odpowiednio nachyloną płaszczyznę dachu oraz system rynnowy, który skutecznie odprowadza wodę. Kąt nachylenia z kolei zapobiega przed zaleganiem śniegu. Bardzo ważne jest, by woda nie spływała po szybach konstrukcji, tylko była prawidłowo odprowadzana. Koniecznie trzeba to uwzględnić w projekcie.

Materiał ogrodu zimowego

Do budowy oranżerii używa się różnorodnych materiałów, jednak najczęściej wybieranym i cenionym przez klientów jest drewno. To tworzywo szlachetne, odporne na działanie warunków atmosferycznych i trwałe. Ponadto jego zastosowanie sprawia, że cała konstrukcja prezentuje się stylowo i elegancko, a we wnętrzu panuje atmosfera komfortu i przytulności.

IS_IS_DSC00426

Drzwi do ogrodu zimowego

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, najlepiej postawić na drzwi przesuwne, które są nie tylko funkcjonalne, ale też niezwykle praktyczne, gdyż zajmują mniej miejsca. Takie rozwiązanie pozwoli również latem stworzyć wyjątkową przestrzeń łączącą wnętrze domu z ogrodem na zewnątrz. Rozsuwając drzwi, będziemy mieli wrażenie, że znajdujemy się na zewnątrz, jednocześnie pozostając w oranżerii.

 

Comments

comments