Opublikowany: czw, Lis 5th, 2020

Jak zadbać o siebie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy, ale także dla jej partnera. Zwłaszcza ta pierwsza jest zupełnie nową sytuacją, w której oboje rodziców uczy się i przygotowuje do nowej roli. Wiele czasu poświęcają na przygotowania pokoju dziecięcego, kupują wyprawkę dla niemowlaka oraz niezbędne gadżety w postaci laktatorów czy pieluszek wielorazowych. Nie można jednak zapomnieć, że okres ciąży to wyjątkowe doświadczenie dla kobiety i warto je odpowiednio celebrować. Jak? Przede wszystkim zadbać o siebie. To przyniesie profity zarówno mamie, jak i dziecku.

pregnant-2720434_1280

Kobieta, która obwieściła światu, że jest w ciąży zewsząd zacznie słyszeć, że teraz to musi o siebie zadbać. Ok, to cenna rada, ale właściwie jak to zrobić? W obecnych czasach coraz więcej mówi się o wpływie zdrowego stylu życia na jakość naszego codziennego samopoczucia. Nie inaczej jest w ciąży. Jeśli zatem do tej pory nie przykładałaś zbyt dużej wagi do troski o samą siebie, teraz jest najlepszy czas na to, by to zrobić dla siebie i dla przyszłego potomka.

Zwolnij

Mówi się, że ciąża to nie choroba i to właściwie prawda. Jednak faktem też jest, że to szczególny czas, który siłą rzeczy nie będzie wyglądał tak samo, jak nasze funkcjonowanie do tej pory. Kiedy więc kobieta dowie się, że spodziewa się dziecka, warto by zwolniła dotychczasowy tryb życia i poświęcić sobie nieco więcej uwagi. Dobrym pomysłem, o ile to możliwe, jest ograniczenie obowiązków pracowniczych i rozważenie pójścia na wcześniejsze zwolnienie lekarskie chociażby 2-3 miesiące przed planowanym porodem.

Postaw na odpowiednią aktywność fizyczną

Jeśli kobieta była aktywna fizycznie przed ciążą, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuowała treningi. Trzeba je jednak dostosować do swoich indywidualnych możliwości i stanu zdrowia w czasie ciąży. Obecnie coraz więcej lekarzy jest zdania, że nie trzeba rezygnować nawet z tak forsownych ćwiczeń jak trening na siłowni czy jogging, o ile przyszła mama od lat uprawiała tego rodzaju aktywność fizyczną.

Jeśli natomiast jesteś zwolenniczką nieco mniej zaawansowanych treningów, w ciąży świetnym wyborem będzie pływanie, joga (zwłaszcza ta dedykowana kobietom w ciąży), spacery czy tai-chi. Możliwości jest sporo i każda z pań z pewnością wybierze coś dla siebie.

pregnancy-792742_1280

Zadbaj o dietę

Ciąża to również czas, w którym warto baczniej przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu. Trzeba bowiem pamiętać, że organizm kobiety w ciąży jest tak zaprogramowany, by dostarczać składników odżywczych przede wszystkim dziecku. Jeśli zatem nie zadbasz o prawidłowy bilans energetyczny i składników odżywczych, może to się odbić na Twoim wyglądzie, zdrowiu i odporności, a tego przecież nie chcesz. Postaw zatem na odpowiednio zbilansowaną dietę. Może warto udać się do dietetyczki, by ułożyła dla Ciebie indywidualny jadłospis uwzgledniający wszelkie Twoje potrzeby?

Relaksuj się

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kobieta w ciąży nie może się denerwować. O jej spokój powinno zadbać zarówno otoczenie, w tym przyszły tata, jak i ona sama. Ciąża to świetny czas, by rozpocząć przygodę z konkretną techniką relaksacyjną, taką jak medytacja, skupienie na oddechu itp. Pomocna w wyciszeniu może być również muzyka relaksacyjna oraz różnego rodzaju medytacje i relaksacje prowadzone.

Comments

comments