Opublikowany: pt., lis 30th, 2018

Jak wybrać komponenty instalacji fotowoltaicznej?

971356_621648801202179_2001353006_n

Idea domowej elektrowni staje się coraz popularniejsza. Na dachach budynków oraz na gruntach pojawiają się moduły fotowoltaiczne. Przy tego typu inwestycjach nie można pozwolić sobie na pochopne decyzje, dlatego dobrze jest zyskać wiedzę z zakresu tego rodzaju konstrukcji.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika pozwala na alternatywne pozyskanie energii. Jako dziedzina nauki zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Szczególnie doceniana jest w Polsce przez ostatnie kilka lat ze względu na rosnące koszty energii.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych (potocznie paneli słonecznych), falowników, przewodów łączeniowych. Moduły produkują energię stałą, a falownik przekształca ją w zmienną, czyli taką, która wykorzystujemy w naszych domach. Budowa standardowego panelu opiera się na połączonych ze sobą szeregowo modułach fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę ogniwa fotowoltaiczne, możemy wyróżnić dwie grupy paneli fotowoltaicznych – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Falownik zwany również z języka angielskiego inwerterem jest kolejnym kluczowym urządzeniem systemu. Dzięki niemu prąd o napięciu stałym, który jest wytwarzany przez moduły, może być przekształcany w prąd zmienny, który możemy wykorzystywać do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym. Panele fotowoltaiczne i falownik są ze sobą połączone dzięki kablom solarnym.

Ważnym komponentem, który ma przełożenie na bezawaryjną pracę instalacji oraz niskie koszty serwisu jest system fotowoltaiczny, czyli konstrukcję. System składa się z szyn, uchwytów oraz klem środkowych i końcowych.

Kluczowe parametry

Wybierając moduły fotowoltaiczne, warto zapoznać się z kluczowymi parametrami, które pozwolą nam podjąć słuszną i opłacalną decyzję:

  • Moc szczytowa Pmax – to moc elektryczna pozyskiwana w warunkach testowych podobnych do optymalnych – gdy natężenie, które dociera do paneli, wykazuje wartość 1000 W/m2, a ich temperatura -25˚ Analizując polskie warunki, dostrzega się, że zwykle moc paneli osiąga ok. 10% mocy szczytowej.
  • Tolerancja mocy – dzięki niej zdobywamy informację o tym, jak znaczna może być dysproporcja między rzeczywistą a nominalną mocą szczytową danego egzemplarza.
  • Temperaturowy współczynnik mocy – kiedy wzrasta temperatura fotoogniw, maleje moc. Ten wskaźnik informuje nas o procentowym spadku mocy w stosunku do podwyższenia temperatury.
  • Napięcie w punkcie mocy maksymalnej UMPP – straty energii i spadek mocy jest większy, jeśli większa jest różnica między tym wskaźnikiem a napięciem w systemie zasilanym przez panel.
  • Napięcie obwodu otwartego Uoc – maksymalnie największa różnica potencjałów na stykach paneli. To tzw. napięcie jałowe.
  • Prąd zwarcia Isc – im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Świadczy o wydajności zastosowanych ogniw.
  • Współczynnik wypełnienia FF – charakteryzuje jakość ogniwa.
  • Sprawność – to wielkość, która w procentach wyraża stosunek maksymalnej mocy elektrycznej do mocy promieniowania światła słonecznego, które pada na powierzchnię fotoogniw.

Na co mamy zwracać uwagę przy wyborze konstrukcji?

Zasadnicze kwestie przy wyborze konstrukcji to sposób montażu czy rodzaj pokrycia dachowego. Obecnie można instalację zamontować na dachu płaskim, dachu skośnym lub na gruncie.

Jeśli chodzi o dach skośny, to Corab posiada w swojej ofercie systemy pozwalające na montaż paneli fotowoltaicznych na pokryciach dachów z blachy, blachodachówki, dachówki ceramicznej i łupkowej, karpiówki czy blachy trapezowej.

Ze względu na swoją specyfikę, konstrukcja wsporcza na dach płaski musi pochylić panele pod odpowiednim kątem. Na warunki środkowoeuropejskie najbardziej optymalny i ekonomiczny jest kąt plasujący się od 10˚ do 25˚.

Systemy wolnostojące są produkowane najczęściej ze stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości statycznej. Standardowym systemem mocowań systemów wolnostojących jest Corab WS-007 z powłoką antykorozyjną. Jest to szczególnie ważne dla tego rodzaju systemów, które są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz reakcję w kontakcie z glebą.

Comments

comments