Opublikowany: śr, Gru 9th, 2020

Jak sobie radzić z płaczem dziecka?

Płacz małego dziecka to coś, co spędza rodzicom sen z powiek. Młodzi rodzice, ucząc się swojej pociechy, za każdym razem próbują się domyśleć, o co chodzi tym razem, i czego maluch może potrzebować. Niestety, zanim nauczymy się rozróżniać rodzaje płaczu dziecka (tak, jest ich kilka i każdy oznacza coś innego), trochę czasu upłynie. Dlatego w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam skutecznie poradzić sobie z płaczem malucha.

baby-215303_1280 (1)

Dziecko płacze bo potrzebuje bliskości

W bardzo wielu przypadkach niemowlę zaczyna płakać, gdy jest mu smutno, czuje się samotne lub potrzebuje bliskości. W takiej sytuacji wzięcie go na ręce bardzo szybko rozwiązuje problem. Nie należy kierować się wskazówkami naszych mam i babć, które potrafią radzić, by nie przytulać dziecka za każdym razem, gdy płacze, bo to je rozpieści. Ten mit przeszłości jest bardzo krzywdzący dla niemowląt. Obecnie zarówno lekarze, jak i psychologowie zalecają przytulać dziecko tak często, jak tego potrzebuje. Ma to korzystny wpływ na jego rozwój emocjonalny, a przede wszystkim działa uspokajająco.

Dziecko płacze, bo coś je boli

Kolejnym źródłem niemowlęcego płaczu może być ból. Jego przyczyną zazwyczaj bywa kolka, a w późniejszym czasie ząbkowanie. Niestety, nie ma jednoznacznej recepty na tego rodzaju problem. Każdemu dziecku w tym przypadku będzie pomagać coś innego. Każdy rodzic, metodą prób i błędów, powinien odkryć, co najlepiej pomaga jego dziecku, kiedy to ząbkuje lub ma kolkę.

Dziecko płacze, bo jest głodne lub trzeba mu zmienić pieluchę

Głód najczęściej jest sygnalizowany przez dziecko za pomocą płaczu. Dlatego też pierwszym odruchem rodzica jest podanie dziecku piersi lub butelki z odciągniętym wcześniej za pomocą laktatora pokarmem. Ponadto niemowlę może płakać także z powodu mokrej pieluszki. W takiej sytuacji jak najszybciej należy ją zmienić, by przywrócić dziecku komfort.

Dziecko płacze, bo się nudzi

Przyczyną dziecięcego płaczu może być także nuda. Pojawia się ona w momencie, kiedy dziecko jest najedzone, nie chce mu się spać, a leży samo w łóżeczku. Zaczyna wtedy płakać po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców. W takiej sytuacji należy się z maluchem pobawić, a jeśli nie mamy aktualnie na to czasu, dobrym pomysłem może być zakup zabawek do zawieszenia nad łóżkiem. Kiedy je włączymy, cała uwaga malucha skupi się na pozytywce czy obracającej się karuzeli, co skutecznie zajmie dziecko na jakiś czas.

Na koniec warto podkreślić, że rodzajów płaczu dziecka jest naprawdę mnóstwo i każdy oznacza coś innego. Początkowo rodzice nie są w stanie tego rozróżnić, ale z czasem nauczą się, że maluch inaczej płacze, gdy jest głodny, inaczej, gdy chce się bawić, a jeszcze inaczej gdy coś go boli. Ta wiedza pozwoli mamie i tacie reagować znacznie szybciej i skuteczniej na potrzeby ich pociechy i sprawi, że dziecko stanie się zdecydowanie spokojniejsze.

Comments

comments