Opublikowany: śr, Cze 10th, 2020

Jak przetrwać sesję na studiach?

Bez względu na to, jak kierunek studiujesz, czy jest to prawo, psychologia, a może dietetyka, na każdym z nich czeka Cię sesja. Jest to czas zaliczeń i egzaminów, który przypada najczęściej dwa razy w roku – zimą i latem. Sesja stanowi zwieńczenie każdego semestru i jest najgorętszym czasem na studiach. Jak przejść przez nią z pozytywnym wynikiem? O tym w dzisiejszym artykule.

book-841171_1280 (1)

Stwórz plan

Dobrze skonstruowany plan działania to połowa sukcesu. To podejście dotyczy także sesji. Nie ma co liczyć na to, że „jakoś to będzie”. Warto zawczasu przeanalizować ilość czekających nas egzaminów i zaliczeń oraz wpisać je w kalendarz. Następnie weźmy na tapetę każdy przedmiot i zastanówmy się, co będzie nam potrzebne do jego zaliczenia – jakie pomoce naukowe, książki, notatki.

Kolejny krok to przeanalizowanie, ile czasu potrzebujemy na naukę. Warto w tym przypadku postawić na systematyczność i podzielić sobie czas tak, by nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment. Pamiętaj, że nauka mniejszych partii materiału będzie bardziej efektywna niż zarywanie nocy przed samym egzaminem.

Zmotywuj się

Odpowiednia motywacja to podstawa. Bez niej żadne działanie nie ma prawa się udać. Pamiętaj, że studia to nie szkoła średnia. Sam się na nie zdecydowałeś, sam wybrałeś kierunek, a co za tym idzie rodzaj wiedzy, która teraz musisz przyswoić. Sama ta świadomość powinna dodać Ci zapału do nauki. Robisz to przecież dlatego, że chcesz. Poza tym ukończenie studiów również wiąże się z osiągnięciem postawionego sobie celu oraz otwiera kolejne możliwości na drodze kariery zawodowej. Ta myśl również powinna Cię zmotywować do nauki, gdyż każdy kolejny pozytywnie zdany egzamin, to krok do ukończenia wymarzonego kierunku.

person-984236_1280

Co jeszcze pomoże w motywacji? Odpowiednia organizacja nauki. Najlepiej jest ustalić sobie interwały czasowe i przeplatać je z krótkimi przerwami. Dobrym pomysłem jest także nauka w bibliotece, gdzie nie będziesz mieć wymówki, by zajrzeć na Facebooka czy pogadać ze współlokatorem. Inną opcją jest wspólna nauka. Tu jednak jest pewien haczyk, najlepiej jest uczyć się razem z osobami o wysokiej motywacji, które Ciebie również zachęcą do pracy. W przeciwnym wypadku możecie skończyć na wspólnym szukaniu wymówek.

Nie panikuj

Najgorsze, co możesz zrobić przed sesją, to wpaść w panikę. Nawet jeśli czujesz, że nie zdążysz opanować całego wymaganego materiału, to nie pozwól, żeby stres wziął górę. Zawsze idź na egzamin, nawet jeśli nie jesteś pewien stanu swojej wiedzy. To lepsze niż poddanie się bez walki. Pamiętaj też, że każdy egzamin można poprawić, a w najgorszym wypadku wziąć warunek. To również nie jest koniec świata. Naprawdę nie ma co martwić się na zapas, to tylko pochłonie Twoją energię, którą mógłbyś przeznaczyć na efektywną naukę. Nie dopuść do tego.

Podsumowując, sesja to wyzwanie, które dosłownie spędza sen z powiek wielu studentów bez względu na to czy studiują pedagogikę, kosmetologię czy prawo. Kluczem do sukcesu podczas egzaminów jest odpowiednie przygotowanie i prawidłowe nastawienie. Postaw na systematyczną naukę, motywację i spokój, a wszystko na pewno będzie dobrze.

Comments

comments