Opublikowany: pon., gru 10th, 2018

Jak dobrać odpowiedni falownik?

inwertter

Zarówno duże farmy solarne, jak i małe prosumenckie instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Każdy, kto myśli o zainwestowaniu w to przedsięwzięcie, powinien zapoznać się z elementami instalacji. Jednym z nich jest falownik.

Czym jest falownik i jaką pełni funkcję?

Falownik zwany także inwerterem to jedna z najważniejszych składowych instalacji fotowoltaicznej. Jego działanie polega na zamianie energii z modułów fotowoltaicznych, która występuje pod postacią prądu i napięcia stałego w prąd i napięcie przemienne. Dzięki niemu prąd stały wytworzony w bateriach słonecznych zostaje przystosowany do odbiorników i sieci elektrycznej. Jego zadaniem jest również rejestrowanie przepływu energii.

Elementy składowe falownika

Jedną z części inwertera fotowoltaicznego są układy wejściowe. Gwarantują bezpieczeństwo instalacji. W nich zawiera się układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów (ang. maximum power point tracking, MPPT). Do układów wejściowych są podłączane łańcuchy modułów fotowoltaicznych. Następnymi komponentami są układ przetwarzający napięcie stałe na napięcie przemienne oraz układ sterujący, który odgrywa rolę interfejsu. Falownik to także części zabezpieczające, które umożliwiają bezawaryjną współpracę z siecią.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję dotycząca kupna falownika, powinno się wziąć pod uwagę (oprócz producenta i ceny) kilka zasadniczych kwestii:

  • Jedną z nich jest zagadnienie sprawności wyszukiwania i utrzymania punktu mocy maksymalnej MPP. Jeśli jest ono szybkie, to ilość otrzymanej energii może zwiększyć się nawet o kilkanaście procent.
  • Podczas kompletowania komponentów instalacji fotowoltaicznej (w tym inwertera) warto pomyśleć nad tym, by pochodziły one od jednego producenta. Unikniemy w ten sposób niekompatybilności technologicznej. Wpłynie to także na łatwość montażu.
  • Z uwagi na to, że inwerter wykonuje dużą pracę, jest przez to bardziej niż inne elementy instalacji, narażony na awarię. Dlatego warto wybrać takiego producenta, który posiada lokalny serwis, by w razie usterki móc jej szybko zaradzić.
  • Wybierzmy falownik o czytelnym układzie sterowania oraz z pełną dokumentacją i instrukcjami w języku ojczystym. Klarowny układ sterowania pozwoli na dokładniejsze monitorowanie urządzenia oraz diagnostykę usterek.
  • Należy zwrócić uwagę na zakres temperatur pracy, który powinien plasować się w widełkach (od -25°C do +60°C).
  • Dopasowanie do modułów PV oraz instalacji wewnętrznej.
  • Zwróćmy uwagę, czy falownik posiada dodatkowe wyposażenie jak WiFi, monitoring instalacji online, wyjścia sterujące czy zintegrowany rozłącznik DC.

Comments

comments