Opublikowany: wt, Lis 17th, 2020

Gorsety i pasy ortopedyczne – kiedy stosować?

Dolegliwości w obrębie kręgosłupa dotyczą coraz szerszej grupy osób i zdarzają się bez względu na wiek. Siedzący tryb życia stanowi główną przyczynę tego rodzaju problemów. Sposobów na radzenie sobie z bólem pleców jest wiele. Jednym z nich jest zastosowanie pasów i gorsetów ortopedycznych. Jak korzystać z tego rodzaju sprzętu ortopedycznego? Kiedy się przydaje? O tym w dzisiejszym artykule.

63503204d18160dd6a733e989b70c404_XL

Ortezy kręgosłupa, do których zaliczamy gorsety ortopedyczne i pasy mają za zadanie utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji. Wyróżnia się różnego rodzaju stabilizatory, które wybieramy, dostosowując je do konkretnej sytuacji, rodzaju schorzenia czy budowy naszego ciała. Oto najczęstsze przypadki, w których warto sięgnąć po gorset ortopedyczny lub pas rehabilitacyjny.

Wady postawy u dzieci

Gorsety ortopedyczne i pasy rehabilitacyjne stanowią doskonałe wsparcie w leczeniu wad kręgosłupa u dzieci. Skolioza, kifoza czy lordoza to częste przypadłości u dzieci w wieku szkolnym. Ten wiek to także najlepszy czas, by móc całkowicie usunąć wszelkie skrzywienia i zwiększyć szanse dziecka na wejście w dorosłość z prostym kręgosłupem.

Oczywiście nie tylko noszenie gorsetu jest w takich przypadkach potrzebne, niezbędne będzie również odpowiedni zestaw ćwiczeń korekcyjnych. Pamiętajmy, że to ortopeda lub fizjoterapeuta powinien podjąć decyzję o konieczności noszenia przez dziecko gorsetu ortopedycznego. Specjalista decyduje również czy konieczne jest noszenie akcesorium przez całą dobę czy z przerwami na odpoczynek nocny. On również zaleci, jak długo dziecko powinno korzystać z tego rodzaju sprzętu ortopedycznego.

Uraz kręgosłupa

Kiedy dojdzie do urazu kręgosłupa, również niezbędne jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego pasa lub kołnierza, jeśli uszkodzeniu uległ odcinek szyjny. Stosowanie tego rodzaju akcesoriów w takiej sytuacji ma za zadanie unieruchomić kręgosłup i zapobiec przemieszczaniu się kręgów. Poziom unieruchomienia zależy od stanu pacjenta. Wraz z postępami rehabilitacji sztywne gorsety zastępuje się bardziej miękkimi pasami ortopedycznymi.

780149ddfa09fbd86eb140fe6810d770_XL

Bóle kręgosłupa

Gorset lub pas ortopedyczny to również skuteczne wsparcie w przypadku różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Ich noszenie zalecane jest najczęściej w przypadku bólu odcinka lędźwiowego.  Oczywiście należy zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie powinno być stosowane czasowo i w konsultacji ze specjalistą. Nie wszystkie rodzaje schorzeń wywołujące ból pleców mogą być bowiem leczone w ten sposób. W wielu przypadkach należy też połączyć stosowanie gorsetu czy pasa z odpowiednią rehabilitacją oraz fizykoterapią.

Dla osób podnoszących ciężary

Pasy lędźwiowo-krzyżowe to także znakomite wsparcie dla osób, które podnoszą ciężary zarówno w kontekście sportowym, jak i np. w pracy. Takie akcesorium dodatkowo ochroni kręgosłup, utrzyma go w prawidłowej pozycji oraz odciąży mięśnie. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się także profilaktycznie u osób pracujących na magazynach, przenoszących na co dzień ciężkie przedmioty.

Wszystkich zainteresowanych kupnem gorsetu lub pasa ortopedycznego, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu medycznego MDH. Profesjonalna obsługa pomoże Ci wybrać najlepszy model dostosowany do Twoich potrzeb.

Comments

comments