Opublikowany: śr., lut 27th, 2019

Fotowoltaika w obszarze miejskim

fotowoltaika miejska

Gdy myślimy o fotowoltaice, widzimy najczęściej instalacje fotowoltaiczne umieszczone na dachach lub jako systemy wolnostojące. Jednak pozyskiwanie energii słonecznej ma także zastosowanie w przestrzeni miejskiej. Mikroinstalacje solarne pojawiają się między innymi na ławkach czy przystankach.

Gdzie można znaleźć fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne są umiejscawiane w przestrzeni użytku publicznego. Można je spotkać na ławkach, przystankach komunikacji miejskiej, na parkometrach. W niektórych częściach Polski zostały zrealizowane projekty, dzięki którym bilbordy są zasilane dzięki czystej energii słońca. Energia solarna jest także wykorzystywana do zasilania kluczowych elementów krajobrazu miejskiego. Dzięki niej mogą działać sygnalizacje świetlne, uliczne latarnie, oświetlenie dające widoczność znakom drogowym. W wybranych miastach, na przykład w Warszawie, stworzono nawet automatyczne wypożyczalnie rowerów, które funkcjonują dzięki energii słonecznej.

Ławka fotowoltaiczna

Ławki fotowoltaiczne zostały zainstalowane już w Warszawie, Tarnobrzegu, Gostyninie, Szczecinie, Zielonej Górze czy Białymstoku. Służą do odpoczynku mieszkańcom miast. Są także źródłem pozyskania energii dla urządzeń mobilnych. Energia otrzymana z paneli ogrzewa także siedzisko, a także dla oświetlenia LED.

Parking dla rowerów

Fotowoltaiczne wiaty rowerowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa na rowery miejskie. Rowery mają za zadanie optymalizować ruch uliczny i eliminować zatłoczenie, a stacje rowerowe zasilane energią słoneczną mają po pierwsze umożliwiać pobór i oddanie pojazdu, po drugie zaś przyczyniać się do ochrony środowiska.

W walce ze smogiem

Smog jest obecnie jednym z większych zagrożeń, z którym muszą mierzyć się miasta. Raporty, zwłaszcza te powstające w okresie jesienno-zimowym, są alarmujące. Obecność smogu jest niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców, dlatego inwestycja w instalacje fotowoltaiczne wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dzięki energii solarnej część energii z paliw kopalnych zostaje wyeliminowana, co przyczynia się do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Zalety

Naczelną zaletą jest to, że mikroinstalacje fotowoltaiczne rozmieszczone w przestrzeni miejskiej, pozwalają na ochronę środowiska i wyeliminowanie części zanieczyszczeń. Obecność paneli PV zwiększa świadomość i wrażliwość ekologiczną mieszkańców. Ponadto pomaga zracjonalizować budżet miasta.

Comments

comments