Opublikowany: pt., lip 27th, 2018
Technologie | Autor: MM

Farmy fotowoltaiczne – ochrona instalacji

fot1

Farmy fotowoltaiczne mogą zajmować bardzo duże powierzchnie. Dla przykładu instalacja o 1 MW mocy w zależności od ukształtowania terenu może zająć nawet do 2 hektarów. Z tego właśnie względu farmy fotowoltaiczne są szczególnie narażone na pośrednie i bezpośrednie skutki uderzeń piorunów. Co więcej, w celu ochrony farm w ich bliskiej odległości montuje się urządzenia, takie jak monitoring, które także są wrażliwe na skutki przepięć. W dzisiejszym artykule opowiemy o sposobach ochrony instalacji fotowoltaicznych oraz znajdujących się blisko nich instalacji telekomunikacyjnych, sygnałowych, a także kamer.

Instalacja odgromowa nie jest koniecznym zabezpieczeniem farmy fotowoltaicznej. O jej obecności decyduje ocena ryzyka negatywnych skutków uderzeń piorunów określona na podstawie normy PN-EN 62305-2, a także decyzji projektanta i inwestora, który zdecydował się na farmę. Budowa instalacji odgromowej chroniącej instalację fotowoltaiczną nie jest łatwa i musi uwzględniać to, że obie konstrukcje nie mogą krzyżować się, a między nimi powinna zostać zachowana odpowiednia, określona w normach odległość.

Ograniczniki przepięć – alternatywa dla instalacji odgromowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej – nie zawsze zachodzi konieczność i potrzeba budowy instalacji odgromowej. Innym sposobem na ochronę instalacji fotowoltaicznych są ograniczniki przepięć. Za takim właśnie rozwiązaniem przemawia również jego ekonomiczny wymiar. Norma mówi, że w przypadku ograniczników do farm fotowoltaicznych należy stosować minimum ogranicznik typu 2, jednak o wiele lepszym zabezpieczeniem są ograniczniki typu 1+2 i większość instalatorów zaleca właśnie te produkty. Decydując się na określony rodzaj zabezpieczeń farmy fotowoltaicznej, zwróćmy uwagę na zasady jej ubezpieczenia. Warto wziąć pod uwagę, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie odpowiedzialność za szkody wywołane bezpośrednim lub pośrednim skutkiem uderzeń piorunów.

fot2

Ochrona innych elementów znajdujących się w pobliżu farm fotowoltaicznych

W pobliżu dużych farm fotowoltaicznych nierzadko znajdują się także instalacje sygnałowe oraz telekomunikacyjne. Także ich obecność niesie za sobą ryzyko zaindukowania przepięcia. Tego typu sieci są bardzo czułe na przepięcia – dlatego właśnie ich ochrona ogranicznikami przepięć jest konieczna. Podobna sytuacja odnosi się do ochrony sieci komputerowej, a także monitoringu. Kamery bardzo często montowane są w bliskim położeniu farm fotowoltaicznych – stanowią proste zabezpieczenie przed kradzieżami paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń związanych z fotowoltaiką. Warto więc także zainteresować się ofertą ograniczników przepięć chroniących monitoring – zasilanie i sterowanie kamer, sygnał analogowy i cyfrowy.

Comments

comments