Opublikowany: wt., lut 19th, 2019

Elektrownia solarna w Czarnobylu

Elektrownia Czarnobyl

Czarnobyl został przed 32 laty zniszczony przez wybuch reaktora jądrowego. Właśnie tam, obok elektrowni jądrowej i tak zwanej strefy zero ma powstać elektrownia słoneczna, która będzie zasilała okoliczne gospodarstwa domowe.

Nowe źródło energii w Czarnobylu

Czarnobyl to miasto na Ukrainie, w którym doszło do jednej z największych katastrof w historii energetyki jądrowej, a także przemysłowej. W leżącej tam elektrowni jądrowej w 1986 roku doszło do przegrzania reaktora numer 4, czego konsekwencją był wybuch wodoru, pożar oraz rozprzestrzenienie się promieniotwórczych substancji. Od tego czasu nie sposób mówić o tej miejscowości, nie łącząc jej z tym tragicznym wydarzeniem. Jednak w Czarnobylu wdraża się projekty, które mają za zadanie zmienić jednotorowe postrzeganie tego punktu na Ukrainie. Na miejscu katastrofy zbudowano elektrownię słoneczną.

Elektrownia słoneczna o mocy 1 MW

Z początkiem października 2018 roku w Czarnobylu zaczęła działać pierwsza w tym rejonie elektrownia solarna. Moc elektrowni słonecznej wynosi 1MW. Instalacja została umiejscowiona w pobliżu sarkofagu, czyli obok betonowej powłoki, którą pokryty jest reaktor jądrowy 4. Sarkofag został zbudowany, by chronić atmosferę przed promieniowaniem jonizującym. Elektrownia słoneczna, która powstała w Czarnobylu składa się z 3 762 paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że w jej budowę zainwestowano około miliona euro.

Na dobry początek

Instalacja, którą zbudowano na Ukrainie o mocy 1 MW, może według obliczeń zasilać 2000 gospodarstw domowych. A w przyszłości ta liczba ma się zwiększać. Tamtejsi inwestorzy mają w planach rozbudowę elektrowni, która miałaby polegać na zwiększeniu obecności paneli fotowoltaicznych, a także zwiększeniu mocy instalacji z 1 MW do 100 MW. Takie przedsięwzięcie wygeneruje koszty rzędu 100 milionów euro. Mówi się o tym, że zwiększenie mocy ma odbyć się już w 2019 roku.

PV na skażonym terenie

Obszar, który został dotknięty konsekwencjami katastrofy reaktora jądrowego z 1986 roku to 2,5 tysiąca hektarów. Z uwagi na to, że ten teren jest skażony, nie można uprawiać na nim roślin. Dlatego zdecydowano się na budowę instalacji PV. Przypomnijmy, że ostatni reaktor w Czarnobylu został wyłączony w 2000 roku.

Źródło: http://globenergia.pl/energia-z-czarnobyla-czyli-elektrownia-sloneczna-w-miejscu-katastrofy/

Comments

comments