Opublikowany: pt, Paź 13th, 2017
Strefa mody | Autor: MM

Dwa kluczowe wieki mody

Interesujesz się modą? Lubisz stroić się i kupować nowe ciuchy? Warto swoje zainteresowania nowoczesnymi trendami pogłębić o wiedzę historyczną. Jak kobiety ubierały się w wieku XIX i XX?

8266822882_102a480dd7_o

Moda, w znaczeniu stylu ubioru, który jest popularny w danym okresie, w danym kraju i danej grupie społecznej, nie pojawiła się rzecz jasna w wieku XIX. Analityczne śledzenie dziejów ubioru możemy zacząć już od prehistorii. Ten artykuł poświęcony będzie jednak dwóm wiekom, które szczególnie mocno zrewolucjonizowały świat kobiecej mody.

 

Podążanie za modą a status społeczny

15120960169_b731c4b91d_zModa w wieku XIX była bardzo skonwencjonalizowana. Zasady ubioru były jasne dla wszystkich z danej grupy społecznej i podążanie za nimi, jak nic innego świadczyło o dobrym pochodzeniu danej osoby. Wygoda schodziła na dalszy plan, gdy chodziło o obyczaje. To w tym okresie kobiety torturowały się za ciasnymi gorsetami. Jaki był typowy strój kobiecy w okresie romantyzmu? Oczywiście suknia. Jednak nie pierwsza lepsza, ale taka, która utrzymywała się na metalowym stelażu (krynolinie).

Na specjalne okazje, takie jak bale i spektakle operowe, kobiety zakładały suknie odsłaniające dekolt lub plecy. Obowiązkowa była także bogata biżuteria. Suknie szyto z atłasu, tiulu lub aksamitu. Te drogie materiały także podkreślały (zupełnie jak dziś!) status społeczny kobiety.

Bez dodatków kobieta czuje się goła. W wieku XIX do najpopularniejszych akcesoriów należały wachlarze, parasolki, kapelusze (im większe, tym lepiej!) oraz rękawiczki. W operze w dłoniach panie trzymały lornetki. Częściej po to, by obserwować loże, a nie to, co dzieje się na scenie.

Obuwie damskie tego okresu, to przede wszystkim trzewiki z wysoką cholewką. Najczęściej sznurowane lub zapinane na wiele guzików. W XIX wieku kobiety coraz chętniej sięgały po wysokie obcasy. Jednak to XX wiek przyniósł rewolucję w tym zakresie.

Burzliwa moda wieku minionego

Wiek XX to najburzliwszy czas rozwoju mody kobiecej. Średnio co parę lat trendy zmieniały się tak radykalnie, że trudno uwierzyć, iż Coco Chanel oraz Marilyn Monroe żyły w jednym okresie!

Dzisiejsza moda nie potrafi uniezależnić się od stylu XX wieku. Ciągłe nawiązania, przypominania, retro dodatki wydają się nieuniknione. XX wiek to bowiem okres takich osobowości w świecie mody, wobec których trudno przejść obojętnie. Prześledźmy najważniejsze trendy dekad XX wieku.

14962106652_9a5d6b0151_zLata 20. to fascynacja krótkimi fryzurami, a także coraz krótszymi sukienkami. Kobiety uwolniły się także od gorsetów. To czasy małej czarnej i wysokich obcasów. W latach 30. zaczęły królować wyeksponowane biodra. Dominowały klasyczne fasony, jednak powoli do kobiecych garderób zaczęła wnikać odzież sportowa. Burzliwy okres lat 40. XX wieku nie rozwinął zanadto mody. Jedyne nowości przyniosły różne fasony sukien. Ubierano już nie tylko klasyczne, ale także suknie „syreny”, popularne szczególnie w Hollywood.

17940957761_370477185f_zW latach 50. sławę zyskała Marilyn Monroe oraz Audrey Hepburn. Do mody powróciła także Coco Chanel. W skrócie, to czas dziewczęcości i rozerotyzowania. Z kolei lata 60. to czas zupełnej rewolucji. W kobiecej modzie zmieniło się wszystko. To czas kwiecistych, hippisowskich fasonów sukienek, a także dzwonów oraz podartych, punkowych rurek. Lata 70. zdecydowanie oswobodziły nogi – królowały wówczas miniówki. Lata 80. i 90. zdominowały style indywidualne. Luźne zasady w doborze fasonów i krojów sprawiły, że kobiety w owych czasach były bardzo zróżnicowaną grupą pod względem wizualnym. Zupełnie tak samo, jak dziś…

Comments

comments