Opublikowany: wt, Paź 31st, 2017

Duński – czy warto się go uczyć?

Duński należy do jednych z trzech najtrudniejszych języków świata, jego nauka uznawana jest więc za żmudną, ale nie niemożliwą. Jeśli planujesz osiąść w Danii na stałe i znaleźć tam pracę z pewnością wcześniej czy później będziesz zmuszony nauczyć się tego języka. Jednak nie nastawiaj się negatywnie, nauka duńskiego, wcale nie jest taka straszna. Jak w przypadku każdego języka wymaga dyscypliny i motywacji, ale kiedy się mu poświęcisz, zobaczysz efekty wcześniej niż myślisz.

denmark-1008507_960_720

Duńskim włada około 5 mln ludzi na świecie. Nie jest to dużo, ale biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje Dania, warto włożyć wysiłek w naukę języka tego kraju. Państwo należy bowiem do jednych z najwyższym poziomem życia w całej Europie, zarobki są tutaj bardzo wysokie, dzięki czemu egzystencja jest o wiele łatwiejsza.

Czy nie wystarczy angielski?

Czy jednak nie wystarczy znajomość angielskiego? Przecież prawie wszyscy w Danii mówią po angielsku. Faktycznie, to prawda. Duńczycy bardzo dobrze operują angielskim, większość zna również niemiecki. Jednak nie wszyscy. Angielski to domena ludzi młodych i w średnim wieku, wykształconych i z dużych miast. Osoby starsze, bez wykształcenia, z mniejszych miejscowości często mówią wyłącznie po duńsku. A z nimi właśnie będziemy mieć najczęstszą styczność, czy to w sklepach, środkach komunikacji miejskiej czy pierwszej, niezbyt wymagającej pracy.

denmark-377861_960_720

Kariera tylko po duńsku

Ponadto, jeśli pragniemy wspinać się na szczeble kariery w Danii, duński jest absolutnym obowiązkiem. To nic, że wszyscy nasi współpracownicy w biurze mówią po angielsku. Znajomość duńskiego pozwoli nam przełamać bariery kulturowe, dzięki temu Duńczycy zaczną nas postrzegać jak „swojego”. Rodowici mieszkańcy Danii bowiem rozmowy między sobą zawsze będą prowadzić w ojczystym języku, a to może powodować wykluczenie. Z uprzejmości z pewnością przejdą na angielski, ale nie licz na to, że w ten sposób uda Ci się zaprzyjaźnić z Duńczykami. Znajomość ich języka jest więc niezbędna, jeśli naprawdę chcesz się zasymilować z ludźmi i ich kulturą.

Jeśli już zaczniesz swoje pierwsze próby, możesz liczyć na duże wsparcie. Duńczycy bowiem przyjaźnie patrzą na osoby, które pragną nauczyć się duńskiego. Wiedzą jak trudny jest to język, więc doceniają starania. Poza tym próby rozmowy i nauki po duńsku to także wyraz tego, że planujesz zostać w kraju na dłużej i myślisz o tym poważnie.

danish-1082221_960_720

Trudności języka duńskiego

Duński wcale nie jest tak trudny na poziomie słownictwa i gramatyki. Większość słów przypomina te angielskie czy niemieckie, łatwo więc zapamiętać ich znaczenie, jeśli zna się, któryś z tych języków. Największą trudnością jest jednak fonetyka. Wymowa słów sprawia Polakom dużą trudność, gdyż w słowach pojawiają się litery, które znikają w wymowie, a do tego zmieniają swoje brzmienie w połączeniu z innymi literami. Początkowo trudno zauważyć tu jakiekolwiek reguły, które ułatwiałyby naukę. Z czasem jednak jest coraz łatwiej.

Jak się uczyć duńskiego?

Jeśli wyjazd do Danii dopiero przed Tobą, to najlepiej zacząć od nauki w kraju, biorąc udział profesjonalnych lekcjach. Nauka tego języka od podstaw samodzielnie możemy być utrudniona właśnie ze względu na fonetykę. Dobrze więc mieć nauczyciela, który szybko skoryguje nasze ewentualne błędy.

copenhagen-2807454_960_720

Z kolei, jeśli już udało nam się uzyskać pozwolenie na legalny pobyt w Danii i tzw. żółtą kartę, to możemy ubiegać się o kursy językowe dla imigrantów za darmo. Umożliwiają one naukę duńskiego przez 3 lata. Lekcje dostosowane są do naszych umiejętności, poziomu i tempa. Nauka odbywa się na 3 poziomach, po każdym z nich należy zdać egzamin (Dansk 1,2 lub 3). Istnieje też egzamin Studiepró/ve, który umożliwia podjęcie studiów w Danii.

Oczywiście, jak podczas nauki każdego języka, poza lekcjami, powinniśmy podejmować jak najwięcej działań na własną rękę. Próbować rozmawiać po duńsku, oglądać duńską telewizję, czytać książki i gazety. To znacznie przyspieszy cały proces.

Comments

comments