Opublikowany: pt., sty 8th, 2021

Do czego niezbędne są ortofotomapy?

Z ortofotomapami mamy tak naprawdę do czynienia na co dzień, lecz stosunkowo niewielu z nas zdaje sobie sprawę z licznych zastosowań tego typu zdjęć. W tym artykule postaramy się mniej więcej przedstawić, czym tak naprawdę są te fotografie oraz gdzie można je zastosować.

Ortofotomapy – krótka, ale treściwa definicja

Ortofotomapy są zdjęciami terenu, które zostały wykonane w sposób satelitarny, bądź też lotniczy. Owe fotografie wykonane są prostopadle do podłoża, dzięki czemu możemy zwrócić uwagę na dokładny stan pokrycia oraz zagospodarowania terenu. Większość ortofotomap obecnie wykonywana jest z rozdzielczością terenową, która wynosi 10 cm, dzięki czemu bezproblemowo jesteśmy w stanie zidentyfikować wszystkie obiekty, które na niej się pojawią. Tego typu rozwiązania gwarantują nam brak zniekształceń widoku terenu, jak i również jednolitą skalę dla całego przedstawionego obrazu. Technologia ta cały czas się rozwija, wcześniej dało się tylko korzystać z usług satelity, a obecnie pomagają nam w tym również drony, co powoduje, że usługa ta jest o wiele tańsza, niż to miało miejsce w przeszłości.

Ortofotomapy jako usługi geodezyjne

Dzięki powyższej definicji bez problemu można stwierdzić, że ortofotomapy możemy uznać za usługi geodezyjne. Znajdują one swoje przeznaczenie w naprawdę wielu gałęziach. Pozwalają na rozrysowanie przyszłych działek w sposób niesamowicie prosty oraz wygodny. Dodatkowo tego typu rozwiązanie perfekcyjnie spisze się do dokładnego określenia rozmiarów areałów rolnych, dzięki stałej oraz bezbłędnej skali, która dokładni oddaje wielkość obiektów znajdujących się na obrazie. Takie fotografie znajdują również swoje bardzo ważne zastosowanie w budownictwie, ponieważ umożliwiają one dokładne oraz precyzyjne przygotowanie planu budowy, oraz mogą stanowić tło dla planowania przestrzennego.

Pomiary geodezyjne dronem – pora wkroczyć w przyszłość!

Obecnie bardzo popularne są pomiary geodezyjne dronem. W zakres możliwości tych urządzeń znajduje się również przygotowanie ortofotomap. Taka usługa jest bardzo wygodna oraz dokładna, gwarantuje zdjęcia najwyższej jakości, za stosunkowo niewielką cenę. Jeżeli poszukujesz specjalisty w tej dziedzinie, to powinieneś zapoznać się z ofertą www.glassbud.pl. Firma ta specjalizuje się w usługach budowlanych oraz skupia się także na przygotowywaniu zdjęć terenu przy pomocy dronów. Czas najwyższy zainteresować się działalnością profesjonalistów, korzystanie z ich usług będzie dla Ciebie tylko przyjemnością!

Comments

comments