Opublikowany: czw, Lip 9th, 2020

Dlaczego warto studiować psychologię?

Jeżeli interesujesz się zachowaniem człowieka i zastanawia Cię, co motywuje ludźmi w życiowych wyborach, studia psychologiczne mogą być czymś dla Ciebie. Pozwolą lepiej zrozumieć zarówno innych ludzi, jak i siebie samego. Co więcej, świadomie realizowane studia psychologiczne dają szeroki wachlarz możliwości w zakresie wybierania ścieżki zawodowej. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto studiować psychologię i jak dobrze wykorzystać wiedzę i doświadczenie ze studiów psychologicznych. Zapraszamy do lektury.

Jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia

Warto pamiętać, że psychologia to kierunek jednolitych studiów magisterskich. Oznacza to, że studia trwają nieprzerwanie przez 5 lat. Jest to więc decyzja długoterminowa i musisz uwzględnić tę kwestię w zakresie robienia różnych planów życiowych. Ogromną zaletą studiów jednolitych jest brak konieczności pisania pracy dyplomowej po 3 latach, możesz więc skupić się w pełni na stopniowym przygotowywaniu do dyplomu końcowego po 5 lat. Dzięki temu największy nacisk kładzie się na zdobywanie doświadczenia i poszerzanie wiedzy.

Nie wystąpi też sytuacja, w której na studia II stopnia dołączają osoby bez wiedzy zdobytej na studiach I stopnia. Dzięki temu poziom nauczania jest wyrównany i dostosowany do potrzeb osób uczących się na każdym roku.

Jak wyglądają studia psychologiczne?

Studia psychologiczne obejmują różne dziedziny wiedzy, dlatego warto przygotować się na różnorodny program zajęć. Wiedza z zakresu psychologii bazuje na poznaniu kwestii jednostkowych i społecznych. Korzysta się więc zarówno z teorii psychologii, jak i socjologii czy medycyny. Na pewnym etapie zależy to również od faktu, którą specjalizację psychologiczną chcesz wybrać.

W podstawowym bloku zajęć psychologii na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi odbywają się zajęcia z podstaw wszystkich najważniejszych działów psychologii ogólnej i specjalistycznej, będziesz także przygotowywać się w zakresie pomocy na podłożu jednostkowym, rodzinnym czy społecznym.

Z dostępnych specjalizacji możesz wybrać:

  • Psychologię społeczno-wychowawczą – przygotowującą do pracy z dzieckiem i rodzicami, jednak wiedza ta może zostać wykorzystana również w ramach działalności resocjalizacyjnej.
  • Psychologię kliniczną – specjalizacja dla osób, które chcą związać swoją ścieżkę zawodową z naukami medycznymi. Daje pełne kompetencje do udzielania diagnozy klinicznej.
  • Psychologia biznesu – pozwoli zrozumieć funkcjonowanie jednostek i grup w obszarze pracy, zapewnia kompetencje dotyczące diagnozowania konfliktów.

Jakie perspektywy dają studia psychologiczne?

Najprostsza odpowiedź brzmi: ogromne. Co to oznacza w praktyce? Psychologia daje nam możliwość zdobycia umiejętności miękkich. Dzięki temu odnajdziemy się w różnych sytuacjach życiowych i posiadamy zdolność adaptowania się do zmian.

Konkretne perspektywy zawodowe zależą oczywiście od specjalizacji, którą wybierzesz na studiach.

Po psychologii społeczno-wychowawczej możesz podjąć pracę w placówkach edukacyjnych, poradniach i ośrodkach opiekuńczych. Psychologia kliniczna daje kompetencje do pracy w szpitalu czy ośrodku zdrowia. Z kolei psychologię biznesu możesz wykorzystać do pracy w dziale HR czy jako manager o dużych kompetencjach społecznych.

Comments

comments