Opublikowany: pt., kw. 16th, 2021

Dietetyka – jaką specjalizację wybrać?

Chcemy zdrowo żyć i zdrowo się odżywiać, a także uświadamiać w tym temacie inne osoby. Nic więc dziwnego, że studia dietetyczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ale jak w rzeczywistości wygląda nauka na kierunku dietetyka? Studia wszędzie mają oczywiście podobną podstawę programową, ale przecież dietetyka to także różnorodne specjalizacje. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze specjalizacje na tych studiach. Być może dzięki temu odkryjesz, która będzie najlepsza dla Ciebie.

diet-695723_1280

Dietetyka ogólna i kliniczna, czyli podstawa

Dietetyka ogólna i kliniczna najogólniej mówiąc dotyczy odżywiania się człowieka zdrowego i chorego oraz przygotowywania dla niego odpowiednich pokarmów. Krótko rzecz ujmując, ta specjalizacja jest tym, co przychodzi do głowy większości osób myślących o dietetyce.

Osoba studiująca dietetykę ogólną i kliniczną zdobywa wiedzę na temat prawidłowego odżywiania osób w zależności od wieku, stanu zdrowia czy ewentualnych nietolerancji na konkretne składniki. Absolwent potrafi układać i planować jadłospisy dla różnych grup ludności, a dodatkowo potrafi rozpoznać zależności między poszczególnymi produktami spożywczymi i lekami.

Gdzie można szukać pracy po ukończeniu tej specjalizacji na dietetyce? Studia przygotowują między innymi do pracy w zakładach opieki zdrowotnej, szkolnictwie oraz do pracy w prywatnych gabinetach dietetycznych.

A może dietetyk wieku dziecięcego?

Specjalizacja dietetyk wieku dziecięcego nie należy do najpopularniejszych, ale w ostatnim czasie z roku na rok staje się coraz ważniejsza. Nie ma wątpliwości, że wiele dzieci potrzebuje specjalnych planów żywnościowych – ułożenie odpowiedniego, smacznego jadłospisu dla malucha jest z jednej strony bardzo ciężkie z uwagi na jego kaprysy, a z drugiej – konieczne dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego.

Nieprawidłowe odżywianie się dziecka w pierwszych latach życia może prowadzić do wielu schorzeń i dolegliwości, zarówno fizycznych, jak również tych o podłożu psychicznym. Absolwent dietetyki po tej specjalizacji może podjąć pracę w instytucjach ochrony zdrowia, szkolnictwie czy jednostkach związanych z edukacją z zakresu żywienia człowieka.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ta specjalizacja nie jest tak popularna jak dietetyka kliniczna, ale z pewnością warto ją rozważyć. Jeśli interesuje Cię ta propozycja, zapoznaj się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Sport to zdrowie, czyli dietetyka sportowa

Nie ma wątpliwości co do tego, że kluczem do osiągnięć sportowych jest odpowiednie odżywianie i zdrowy tryb życia. Dietetyka sportowa to specjalizacja dla osób, które chciałyby poznać tajniki planów żywnościowych dla sportowców uprawiających różne dyscypliny. Wiedza na temat odżywiania się jest bardzo ważna nie tylko dla utrzymania wysokiej formy podczas rozgrywek, ale także w okresie przechodzenia rekonwalescencji po kontuzji.

Osoby po tej specjalizacji mogą pracować jako prywatni dietetycy sportowców, ale mogą również podjąć pracę w ośrodkach fitness, klubach sportowych, ośrodkach SPA czy sanatoriach.

Comments

comments