Opublikowany: czw, Paź 29th, 2020

Czym wyróżniają się polskie wina na tle zagranicznej konkurencji?

Winiarstwo w Polsce jest branżą, która dopiero raczkuje. Od kilku lat można zauwazyć rosnące zainteresowanie uprawą winorośli oraz produkcją wina w naszym kraju. Polskie wina już teraz mogą pochwalić się niemałymi sukcesami na międzynarodowym rynku. Czym wyróżniają się trunki, które powstają w polskich winiarniach?

 

  • Uprawa winorośli i produkcja wina w Polsce

 

Chociaż w przeciągu ostatnich dziecięciu lat winiarstwo w naszym kraju znacznie się rozwinęło, produkcja wina wciąż odbywa się na bardzo małą skalę. Nie znaczy to, że w Polsce nie można znaleźć prawdziwych winiarni. Polskie wina z roku na rok uzyskują coraz lepsze opinie wśród ekspertów, a najlepsi producenci uzyskują wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Wina z polskich winnic stają się coraz lepsze – ich jakość wzrasta wraz z rosnącym doświadczeniem polskich winiarzy.

 

  • Wina z polskich winiarni – czym się charakteryzują?

 

Prawdziwy sommelier nie ma większych problemów z określeniem kraju, z którego pochodzi wino – potrafi to rozpoznać po pewnych nutach smakowych oraz zapachowych. Dla przeciętnego smakosza, ta sztuka wydaje się być nieosiągalna. W praktyce okazuje się jednak, że wina z poszczególnych krajów mają swoje charakterystyczne cechy, które nie tak trudno jest rozpoznać! Znaczący wpływ na smak ma odmiana winorośli. Z uwagi na odmienne wymagania poszczególnych gatunków, w każdym kraju uprawiane są inne odmiany. We Francji jedną z przeważających odmian jest ceniony „cabernet sauvignon”, natomiast dla Włoch charakterystyczna jest odmiana „sangiovese”. W Polsce najczęściej uprawiane są tzw. hybrydy – odmiany przystosowane do chłodniejszego klimatu. Jednymi z najpopularniejszych w naszym kraju odmian winorośli są między innymi „seyval blanc”, bianca” oraz „hibernal”. To właśnie rodzaj winorośli w dużej mierze przyczynia się do ostatecznego smaku trunku, jednakże nie jest on jedynym czynnikiem. Duże znaczenie ma dojrzałość owoców użytych do produkcji, jak również proporcje kwasu jabłkowego oraz winowego. Dla polskich win typowa jest przewaga kwasu jabłkowego, który nadaje trunkowi charakterystyczną kwasowość. To właśnie z tego znane są nasze krajowe wina – w wielu z nich wyraźnie można w nich wyczuć nuty regionalnych owoców, np. jabłek lub czarnej porzeczki. Takim winem jest np. białe wino półwytrawne Hibernal z winnicy Turnau. Jego głęboki, owocowo-ziołowy smak docenią zwłaszcza koneserzy, którzy poszukują unikalnych kompozycji. Winnica Turnau należy do polskiej czołówki w branżywiniarskiej. Jej wyjątkowych trunków powinien skosztować każdy sceptyk który nie wierzy, że polskie wina mają prawdziwy potencjał!

 

Comments

comments