Opublikowany: czw, Paź 3rd, 2019

Czym charakteryzują się zdrowe buty dla dziecka?

Wybór dobrych butów dla dziecka w dzisiejszych czasach graniczy z cudem. Rynek jest bowiem wprost zalewany tanim, niskojakościowym obuwiem, które, na pierwszy rzut oka, niczym nie różni się od tego prozdrowotnego. Rodzice mają prawo czuć się zdezorientowani, wybierając się do sklepu obuwniczego. Nawet jeśli ich intencje są jak najlepsze i naprawdę chcą kupić dziecku buty, które wesprą rozwój małej stopy, ostateczny wybór może daleko odbiegać od ideału i to nie z ich winy. Na co więc zwrócić uwagę, by wybrać obuwie dla dzieci zaprojektowane z myślą o zdrowiu latorośli? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze atrybuty naprawdę dobrych buicków dla dzieci.

buty1

Jest kilka elementów dobrych butów dla dzieci, które pozostają niezmienne. Co od nich należy? Na pewno odpowiednio gruba, elastyczna podeszwa, sztywny zapiętek, wysokiej jakości materiał wykonania, odpowiednie zapięcie oraz rozwiązania, które wspierają prawidłowy wzrostu dziecięcej stopy. Poznajmy bliżej każdy z nich.

Podeszwa

Dobrze zaprojektowana podeszwa to podstawa, każdego obuwia. To ona czyni buty wygodnymi, amortyzuje wstrząsy, chroni przed wilgocią i zimnem. W dobrej jakości bucikach dla dzieci podeszwa powinna być na tyle gruba, by chronić jeszcze rozwijające się stawy przed wstrząsami. Do tego musi zabezpieczać stopę przed deszczem i niskim temperaturami. Przy tym wszystkim konieczne jest jednak, by była na tyle elastyczna, by zapewnić stopie swobodny ruch. Podeszwa musi zginać się w 1/3 swojej długości, czyli w miejscu, w którym zginają się palce. Powinna też współgrać z naturalną pracą stóp dziecka, umożliwiając im wykonywanie ruchów w wielu płaszczyznach.

Sztywny zapiętek

To kolejny ważny aspekt, który jest niezbędny w butach zdrowotnych dla dzieci. Dba on o prawidłowe ułożenie stawu skokowego i chroni stopy dziecka przed ich nadmiernym koślawieniem jak i szpotawieniem. Odpowiednio sztywny zapiętek wspomaga prawidłowe “prowadzenie” tzw.  stępu czyli tylnej części stopy, co wpływa korzystnie zarówno na “budowanie” prawidłowych wzorców chodu, jak i prawidłowej pozycji stojącej. Poza tym odpowiednio sztywny zapiętek, stabilizując wyżej wymienioną część stopy, wpływa pośrednio na ustawienie stawów wyżej położonych tj. kolan, bioder, miednicy, a co za tym idzie również kręgosłupa.

Malmo1FD-600x600

Materiał wykonania

Wybierając buty dla dziecka, bez względu na porę roku, zawsze sięgajmy po naturalne tworzywa. Najlepszym materiałem jest oczywiście skóra, która zapewnia prawidłową wentylację i nie pozwala stopie spocić się. Jej dodatkową zaletą jest dostosowywanie się od kształtu stopy, co minimalizuje ryzyko otarć i odcisków, o które tak łatwo w butach z syntetycznych materiałów.

Zapięcie

Na rynku butów dziecięcych znajdziemy wersje zapinane na rzepy oraz tradycyjnie sznurowane. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie buta do nogi, dzięki czemu obuwie nie zsuwa się i jest bezpieczne podczas użytkowania. Nie można tego powiedzieć o butach zapinanych wyłącznie na zamek. Sięgając po buty dla dziecka, wybierzmy takie, w których możemy regulować przyleganie materiału do nogi. Zarówno rzepy, jak i sznurowadła doskonale to umożliwiają.

Systemy wspierające rozwój dziecięcej stopy

To najważniejszy element, na który warto zwrócić uwagę, kupując obuwie profilaktyczne dla dzieci. Niewiele marek na rynku go bowiem posiada. Jedną z nielicznych jest marka Memo, która oferuje buciki z systemem diagnostycznym na podeszwie buta, który określi czy u dziecka rozwija się jakakolwiek wada stóp. Ponadto ich buty wyposażone są w obcas Thomasa, który chroni przed koślawieniem stopy, a na życzenie można wybrać wersję z odwróconym obcasem Thomasa chroniącym przed szpotawością.

Do tego buty Memo zostały tak zaprojektowane, by bez problemu móc wyposażyć je we wkładkę ortopedyczną, której zadaniem jest korygowanie już istniejącej wady.

Comments

comments