Opublikowany: wt., lis 2nd, 2021

Czy warto studiować dietetykę?

W związku z rosnącym zainteresowaniem zdrowym odżywianiem oraz jego wpływem na ludzki organizm, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług specjalisty jakim jest dietetyk. W dużym skrócie osoba taka zajmuje się dobieraniem diety dostosowanej do potrzeb i oczekiwań klienta. Uwzględnia przy tym jego wiek, płeć,  wagę, przebyte choroby, tryb życia oraz stan zdrowia. Czy w związku z faktem, jak popularny obecnie jest to zawód, warto zdecydować się na studiowanie dietetyki, aby w przyszłości móc go wykonywać? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w niniejszym artykule.

diet-695723_1280

Dietetyka – dla kogo jest ten kierunek studiów?

Kierunek studiów jakim jest dietetyka to wybór dla osób, które są żywo zainteresowane zdrowym odżywianiem, lubią zgłębiać wiedzę na ten temat i stale się rozwijać. Przyszłych studentów dietetyki powinny również charakteryzować dokładność, staranność, umiejętność logicznego myślenia oraz dobra pamięć. Warto mieć na względzie fakt, że praca dietetyka opiera się w głównej mierze na kontakcie z ludźmi, dlatego też przyszły dietetyk powinien być otwarty na problemy innych, komunikatywny, wyrozumiały i co równie istotne – cierpliwy. Dietetyka to niezwykle wymagający kierunek, dlatego też należy nastawić się na konieczność przyswajania ogromu materiału w trakcie studiowania i mieć świadomość, że konieczne będzie uporanie się także z przedmiotami ścisłymi, jak choćby chemia.

Co zrobić, żeby dostać się na dietetykę?

Aby móc studiować dietetykę należy zdać na maturze egzaminy z takich przedmiotów jak biologia i chemia. Jeżeli kandydat na ten kierunek zdecyduje się studiować go na prywatnej uczelni, wówczas wymagania te mogą być nieco mniejsze i wystarczy po prostu uzyskać pozytywny wynik z egzaminu dojrzałości. Wraz ze świadectwem maturalnym oraz świadectwem ukończeniu szkoły średniej, koniecznym jest także dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia kandydata, jak i również braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w zawodzie dietetyka.

Dietetyka – jakie specjalności można wybrać?

Tak jak w przypadku innych kierunków studiów, tak i również dietetyka umożliwia studentom wybór kilku specjalności. Są to między innymi dietetyka medyczna, sportowa czy psychodietetyka. Decydując się na wybór jednej z nich, student zdobywa specjalistyczną wiedzę, a także podwyższa swoje kwalifikacje właśnie w tym obrębie.

Perspektywy zawodowe po ukończeniu dietetyki

Osoby, które ukończą dietetykę oraz obronią pracę dyplomową, mają możliwość wybrania kilku ścieżek kariery. Mogą bowiem podjąć zatrudnienie w centrach badań i laboratoriach, w zakładach produkcji żywności, placówkach ochrony zdrowia czy instytucjach poradnictwa żywieniowego. Mogą również zdecydować się na otwarcie własnego gabinetu dietetycznego i przyjmowania w nim pacjentów. W zależności od tego, jaką specjalność wybiorą, mają możliwość pracy w firmach trudniących się żywieniem zbiorowym i cateringiem czy w organizacjach sportowych. Dietetyka umożliwia również zdobywanie kolejnych tytułów naukowych, a co za tym idzie, podjęcie pracy naukowej w tym zakresie.

Comments

comments