Opublikowany: czw., lip 29th, 2021

Co wybrać – studia podyplomowe czy kurs?

To, że człowiek uczy się całe życie, wiemy już od dawna. Jednak obecnie, w XXI wieku, słowa te są jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy i nie zwalniający tempa postęp technologiczny sprawiają, że młodzi ludzie nieustannie chcą podnosić swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Ukończenie magisterki nie jest już złotą przepustką do świata wspaniałej kariery i pieniędzy. Współcześnie wiele osób decyduje się na kontynuowanie nauki także po studiach. Absolwenci uczelni wyższych mają dwie główne możliwości: studia podyplomowe oraz kursy doszkalające. Którą z nich lepiej wybrać? Sprawdźmy!

laptop-2557572_1280 (2)

Studia podyplomowe – zalety

Studia podyplomowe najczęściej trwają dwa semestry, ale zdarzają się również trwające trzy semestry, czyli półtora roku. Może na nie aplikować każda osoba mająca wykształcenie wyższe – zarówno licencjata czy inżyniera, jak również magistra. Teoretycznie, udając się na studia podyplomowe, możemy wybrać kierunek zupełnie niezwiązany z dotychczasową ścieżką edukacyjną. Doradcy zawodowi stanowczo jednak odradzają takie rozwiązanie.

Dlaczego? Ponieważ studia podyplomowe skupiają się wokół konkretnej dziedziny, zagadnienia czy specjalizacji, a co za tym idzie, mimo wszystko pewna, choćby podstawowa wiedza na dany temat jest na nich wymagana – a z pewnością przydatna. Mając pewne doświadczenie teoretyczne i praktyczne w danej dziedzinie, bardziej skorzystamy z przekazywanej przez wykładowców wiedzy.

Dla kogo w takim razie są studia podyplomowe? Między innymi dla osób, które w trakcie studiów licencjackich czy magisterskich wybrały inną specjalizację niż ta, w której chcą się obecnie kształcić. Są one także polecane absolwentom szkół wyższych mających już doświadczenie zawodowe, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje o inne obszary. Wybierając studia podyplomowe, musimy pamiętać, że są one płatne i zazwyczaj wiążą się z wydatkiem kilku tysięcy za semestr.

Czy warto iść na kurs doszkalający?

Czy w takim razie warto decydować się na kursy doszkalające? Oczywiście, że tak. Pamiętajmy, że dyplom o ukończeniu studiów podyplomowych dla większości pracodawców nie ma tak dużego znaczenia jak kwalifikacje. A te można zdobyć również na kursie doszkalającym.

Kursy i szkolenia dotyczą najczęściej konkretnego, dość wąskiego obszaru wiedzy z danej dziedziny i skupiają się na zagadnieniach praktycznych. Warto z nich skorzystać, jeśli wiemy, że dane umiejętności mogą okazać się przepustką do pracy na wymarzonym stanowisku. Poza tym, obecność w kursach jest dla potencjalnego pracodawcy sygnałem, że zależy nam na doskonaleniu się w danej dziedzinie i samorozwoju. Kursy są zazwyczaj znacznie tańsze niż studia podyplomowe, ale czasem warto dopłacić nieco więcej, by faktycznie wziąć udział w kursie, który będzie dla nas przydatny.

Co wybrać?

Jak widzisz, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Twój wybór powinien zatem zależeć od Twoich oczekiwań. Pamiętaj też, że niektóre uczelnie, takie jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, oferują nie tylko ciekawe studia podyplomowe, ale również kursy i szkolenia dla studentów i absolwentów. Zapoznaj się z ofertą edukacyjną tej szkoły, by zobaczyć, jak wiele można zyskać przy połączeniu tych dwóch rozwiązań.

Comments

comments