Opublikowany: śr, Gru 13th, 2017
Strefa mody | Autor: MM

Biznesowy dress code, czyli co wypada ubrać w różnych sytuacjach zawodowych

Biznesowy dress code dla wielu jest czymś zupełnie naturalnym. Ich garderoba jest tak bogata, że znajdą w niej zarówno stroje casualowe, jak i black and white tie. Jak się nie pogubić w tych nazwach i nie popełnić gafy?

12823321434_a3341757f3_z

Szczególnie początkujący pracownicy, którzy dopiero co weszli do świata biznesu, mogą czuć się nieco skrępowani, poznając żargon, panujący w świecie mody i pracy.

Zwykły dzień w pracy

Zwykły dzień w pracy nie oznacza tego, że możesz do biura przyjść w dresie, japonkach i krótkich spodenkach. W miejscu pracy obowiązuje tzw. smart casual. W przeciwieństwie do casual przymiotnik smart określa pewny rygor w swobodzie. W większości biur nie obowiązuje noszenie garsonek i garniturów, jednak zakazane są krótkie spodenki, mini, duże dekolty, czy podarte jeansy. Smart casual jest najbardziej różnorodnym strojem i zależy od wewnętrznych zasad panujących w firmie. Warto je poznać, zanim zaczniesz swój pierwszy dzień w pracy.

Rozmowa z potencjalnym partnerem biznesowym

2246558373_abc3f0f560_oNa rozmowy biznesowe obowiązuje strój biznesowy. Pod tym określeniem ukrywa się… garnitur i kostium. Mężczyźni na taką okazję zobowiązani są założyć strój w ciemnych kolorach. Koszula pod marynarką także powinna mieć stonowany kolor, który podkreśli profesjonalizm i merytoryczne przygotowanie.

Kobiety mają (jak zwykle!) nieco więcej obostrzeń dotyczących stroju. Powinny zakładać kostium, czyli spódnicę/spodnie z marynarką. Spódnica nie może być krótka, a bluzka pod marynarką nie powinna odsłaniać zanadto ramion i dekoltu. Na szczęście mogą nosić buty na obcasie, jednak nieodsłaniające palców, ani pięt. Kolor całości musi być stonowany. Czerwienie i jaskrawe żółcie lepiej zostawić na inne okazje.

Bankiet

Przygotowania do bankietu mogą być prawdziwie stresujące. Z jednej strony jest to sytuacja oficjalna, a z drugiej nieco luźniejsza od spotkania biznesowego. Na tego typu przyjęcia najlepiej wybrać strój wizytowy, tj. kostium i sukienka dla Pań oraz garnitur dla Panów. Mężczyźni mają o wiele mniejszy problem, gdyż garnitur pasuje do większości wydarzeń biznesowych. Panie podczas bankietu mogą pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze dodatków. Eleganckie korale, apaszka, nieco wyrazistszy makijaż są jak najbardziej dozwolone. Należy pamiętać, że takie okazje sprzyjają bacznemu obserwowaniu innych osób. Być może zostaniemy poproszeni o kilka słów wygłoszonych przy mównicy – wszelkie mankamenty stroju będą widoczne, dlatego zalecana jest elegancja i umiar.

Black and white tie

3107553235_475c6fddf2_zPod tym określeniem kryje się strój wieczorowy. Ta specjalna okazja może być wyzwaniem ubraniowym zarówno dla Pań, jak i dla Panów. Mężczyźni zobowiązani są do założenia smokingu i muszki. Kobiety, z racji większego wyboru, mają większy kłopot. W zależności od rangi okazji mogą ubrać skromniejsze sukienki (do kolan) po suknie balowe, czyli „long dress”. Elegancka biżuteria i makijaż powinny delikatnie podkreślać wybraną kreację.

Niestety odchodzi się już od zwyczaju organizowania biznesowych przyjęć wieczorowych. Mało kto posiada już frak, a balowe suknie także pojawiają się już raczej w bajkach…

Comments

comments