Opublikowany: wt, Paź 23rd, 2018

Źle dobrane buty do biegania – Poznaj objawy!

runner-1814460_1280

Czy Twoje buty do biegania są prawidłowo dobrane?

Mimo, że bieganie to najprostszy i najbardziej naturalny sport świata, a do tego właściwie nie potrzebujesz żadnego sprzętu, by go uprawiać, to jogging w trampkach lub butach, w których chodzisz na co dzień, nie jest wskazany. Właściwie dobrane obuwie sportowe to jedyna rzecz, którą warto zakupić przed rozpoczęciem treningów, w innym przypadku może się to skończyć przykrymi dolegliwościami. Jednak wielość modeli butów biegowych nie ułatwia dobrego wyboru. Zawsze bowiem możemy wybrać źle, a stąd już tylko krok do przykrych dolegliwości. Poznaj najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowo dobranych butach do biegania.

Częste kontuzje

Kontuzja biegowa może przydarzyć się każdemu. Zależy to o różnych czynników. Najczęściej wyróżnia się wśród nich złą technikę biegową, zbyt obciążający trening (co zdarza się zwłaszcza początkującym) lub właśnie źle dobrane obuwie. Jeśli już któryś raz z rzędu przydarza Ci się uraz, a przy tym nie biegasz od wczoraj i masz treningi przystosowane do swoich możliwości, może to być sygnał, że czas wymienić buty. Przed zakupem warto sprawdzić czy mamy stopę supinującą, pronującą czy neutralną. Od tego powinien zależeć kształt naszego obuwia biegowego lub konieczność noszenia specjalnych wkładek. Typ stopy można określić w profesjonalnych sklepach ze sprzętem sportowym lub u ortopedy czy podologa.

sports-731506_1280

Ból stóp

Ból stopy to jednoznaczny sygnał, że coś jest nie tak, zwłaszcza gdy dotyczy jednego miejsca. Może to świadczyć o złym wyprofilowaniu obuwia lub jego zbyt wysokiej wadze. Buty do biegania powinny być lekkie i ergonomiczne, co gwarantuje przyjemność treningu i chroni nas przed przeciążeniami. Przy zakupie zwróć więc uwagę nie tylko na rozmiar buta, ale też na jego wagę i kształt.

Ból w kostce lub kolanie

Faktem jest, że jogging to sport obciążający nasze stawy. Jeśli jednak są zdrowe, bez problemu powinny taki wysiłek znieść. Jeśli więc odczuwasz ból, zwłaszcza w kolanie, to nie bagatelizuj tego. Może to oznaczać niezdiagnozowaną dotąd wadę postawy lub źle dobrane buty. By uniknąć tego typu dolegliwości w przyszłości, warto postawić na obuwie odpowiednią podeszwą, która w wystarczającym stopniu zamortyzuje nacisk. Zwróć też uwagę na zapiętek. Powinien zapewniać pięcie stabilność i chronić przed ją przemieszczaniem się na boki.

men-1245982_1280

Drętwienie i ból w palcach

To zazwyczaj objaw zbyt małych butów. Obuwie do biegania powinno być zawsze większe od tego noszonego na co dzień. Różnica powinna wynosić jeden rozmiar. Wiąże się to z tym, że w czasie biegu stopa ma tendencję do przesuwania się do przodu. Jeśli brakuje jej niezbędnej przestrzeni, palce będą uderzać w przód buta, co doprowadzi do dyskomfortu, a nawet powstawania pęcherzy, odcisków i czernienia paznokci.

By zapobiec kupieniu zbyt małych butów, wybierajmy się na zakupy zawsze po południu, kiedy stopa jest lekko opuchnięta po całym dniu funkcjonowania. Jest to stan zbliżony do tego podczas joggingu, łatwiej więc będzie nam wybrać prawidłowy rozmiar.

Comments

comments