Opublikowany: czw, Sie 8th, 2019

Złamanie obojczyka – objawy, leczenie i rehabilitacja

Złamanie obojczyka to dość powszechna przypadłość, która dotyka najczęściej osób aktywnych fizycznie, a że w dzisiejszych czasach mamy ich coraz więcej, to i liczba pacjentów z uszkodzoną kością wzrasta. O złamanie obojczyka nietrudno, gdyż jest to kość długa i względnie cienka, a zatem też wrażliwa na kontuzje. To do niej przyczepione są najważniejsze mięśnie w rejonie obręczy barkowej i klatki piersiowej, chroni także narządy wewnętrzne. Więcej na temat uszkodzeń obojczyka przeczytacie w dzisiejszym artykule.

temblak1

Obojczyk może ulec złamaniu w wielu sytuacjach. Często kontuzja pojawia się u noworodków podczas porodu. Może zdarzyć się też w dziecięcym i dorosłym wieku w wyniku upadku na rękę, którą wyciągnęliśmy przed siebie, by uchronić się przed zderzeniem z ziemią.

Także sportowcy i osoby czynnie uprawiające sport muszą uważać na obojczyki. Szczególnie ci, co trenują biegi czy kolarstwo są narażeni na tego typu urazy. Często do złamania obojczyka dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych.

Złamanie obojczyka – objawy

Złamanie obojczyka nie jest trudne do zdiagnozowania. Szybko pojawia się dość silny ból, opuchlizna, trudność w poruszaniu barkiem i ramieniem. Wprawny lekarz trafnie oceni sytuację już po wstępnych oględzinach. Zdjęcie RTG wykonywane jest zazwyczaj dla pewności i, by szczegółowo obejrzeć uraz. Na podstawie obrazu ze zdjęcia, a czasem też dodatkowego rezonansu lub tomografii komputerowej, ortopeda podejmuje decyzję co do dalszych działań.

temblak

Złamanie obojczyka – leczenie

Sposób leczenia złamania obojczyka zależy od stopnia złożoności kontuzji. Przy prostych złamaniach kończyna wymaga unieruchomienia za pomocą gipsu, a czasem ortezy. Ramię umieszcza się na temblaku. Unieruchomienie trwa zazwyczaj około miesiąca u pacjentów dorosłych, a u dzieci około 2 tygodnie. Następnym etapem powrotu do zdrowia jest rehabilitacja, która trwa nawet do 3 miesięcy. Podczas jej trwania pacjent musi wykonywać zalecane mu ćwiczenia, które poprawiają ruchomość w obrębie obręczy barkowej i przyspieszają regenerację. Często wykorzystuje się przy tym różnorodny sprzęt rehabilitacyjny. W ramach rehabilitacji stosuje się także różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne.

Dzięki tym działaniom u większości pacjentów wraca około 85% możliwości ruchowych kończyny. Na pełen efekt trzeba jednak czekać nawet rok.

Niestety, nie zawsze pacjenci mają tyle szczęścia w nieszczęściu, że wystąpi u nich jedynie proste złamanie.  W wielu przypadkach następuje przemieszczenie się odłamków kości, co wymaga leczenia operacyjnego. Konieczne jest wówczas zespolenie kości za pomocą śrub lub tytanowych płyt.

Po zabiegu niemal od razu wraca ruchomość kończyny, ale nie wolno jej przeciążać. W tym przypadku pacjenta także czeka rehabilitacja obejmująca ćwiczenia oraz działania fizykoterapeutyczne, których celem jest wzmocnienie kończyny po urazie.

Comments

comments