Opublikowany: śr, Sty 22nd, 2020

Zimne stopy u dzieci – jak temu zaradzić?

Zmarznięte stopy zimą to problem, który dotyczy wielu z nas. Nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Niższe temperatury za oknem, niedostateczne ogrzewanie w mieszkaniach, mniej ruchu, to wszystko skutecznie sprawia, że nasze krążenie spowalnia. Jak sobie radzić, by pozbyć się uciążliwej „lodowatości” stóp u swojego dziecka? O tym w dzisiejszym artykule.

Colorado_3JB-małe

Przyczyn marznących stóp może być bardzo dużo. Bywa, że jest to objaw jakiegoś problemu zdrowotnego, ale w większości przypadku jest to kwestia tzw. „urody” danej osoby, co nie znaczy, że nic nie da się z tym zrobić. Jest wiele skutecznych sposobów na rozgrzanie stóp w najchłodniejsze miesiące.

Przede wszystkim ciepłe obuwie

Podstawą przeciwdziałania „lodowatym” stopom jest zadbanie o dobór odpowiednio ciepłego obuwia. Niskie temperatury, deszcz, śnieg oraz wiatr tak częste o tej porze roku, mogą dać stopom w kość, jeśli nie zadbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli nasze dziecko  narzeka na to, że zimno mu w stopy podczas spacerów, bardzo możliwe, że to wina zbyt lekkiego obuwia. Pamiętaj zatem, by wybierając buty dla dzieci na zimę, sięgnąć po modele z grubą podeszwą, która uchroni przed zimnem ciągnącym od ziemi. Ważne również, by obuwie było ocieplane od wewnątrz, nieprzemakalne, a jednocześnie wytworzone z oddychających tworzyw, które z kolei zapobiegną odwrotnej sytuacji czyli przegrzaniu. Ważne również, by obuwie dla dzieci na chłodne miesiące sięgało za kostkę, zapewniając dodatkowe docieplenie oraz pozwalając wsunąć do cholewki spodnie, co zapobiegnie przed uciekaniem ciepła.

Jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowym zmarzluchem, zaopatrz je również w grube skarpety,  które w połączeniu z ocieplanymi butami, będą stanowić znakomite zabezpieczenie przed zimnem.

Ważne, by buty i skarpety były odpowiednio dobrane. Zbyt ciasne buty i skarpetki, zbyt wąskie ściągacze powodują ucisk, który utrudnia przepływ krwi w stopach, powodując ich szybkie marznięcie.

Colorado_3DA-małe-600x600

 

Zimne stopy w domu

Często jednak dzieje się tak, że maluchy narzekają na zimne stopy, przebywając w domu. Pierwsze wówczas, co należy zrobić, to podkręcić ogrzewanie. Być może w pomieszczeniu jest po prostu za zimno. Jeśli jednak pozostali domownicy nie narzekają na chłód, warto spróbować innych sposobów, by zwiększyć krążenie w stopach Twojego dziecka.

Przede wszystkim zadbaj, by maluch również w domu nosił ciepłe skarpety. Ponadto możesz wykonać dziecku masaż stóp. Intensywne masowanie poprawia krążenie krwi w stopach i sprawia, że rozgrzewają się. Jeśli nie masz w danym momencie na to czasu, możesz nauczyć dziecko korzystania ze specjalnych przyrządów do masowania stóp dostępnych np. w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH.

Z kolei podczas kąpieli możesz dziecku wyszczotkować stopy za pomocą rękawicy lub zwykłej gąbki. Taki zabieg również pobudzi krążenie, a także zadziała dziecko relaksująco, Zabieg wskazany jest więc przed snem. Już sama kąpiel w ciepłej wodzie będzie doskonałym ukojeniem dla zimnych stóp.

Za dnia również możesz dziecku nalać ciepłej wody do miski, by wymoczyło zmarznięte stopy. By jednak podnieść krążenie na dłużej, warto stosować kąpiele stóp naprzemienne. Potrzebne do tego będą dwie miski z zimną i ciepłą wodą. Wówczas dziecko najpierw moczy stopy w jednej misce, a potem w drugiej i tak kilka razy zmienia, aż poczuje, że stopy staja się ciepłe.

Jak widać sposobów na zimne stopy jest wiele, mamy nadzieję, że któryś z nich sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka. I pamiętaj, by zimą szczególnie zadbać o ciepłe obuwie dla malucha. Trzymanie stóp w cieple chroni przed większością przeziębień.

Comments

comments