Opublikowany: śr, Lip 8th, 2020

Zalety karmienia piersią dla matki

To, że karmienie piersią posiada szereg zalet dla noworodka i, że warto karmić dziecko naturalnie jak najdłużej wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że ten sposób karmienia posiada wiele cennych korzyści także dla mamy. Jakich? O tym w dzisiejszym artykule.

meringue-888338_1280

Produkcja oksytocyny

Główną zaletą naturalnego karmienia piersią jest wzmożenie w organizmie kobiecym produkcji oksytocyny, zwanej „hormonem miłości”. Dzięki tej substancji zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na depresję poporodową. Oksytocyna skutecznie bowiem obniża poziom stresu, uspokaja, łagodzi lęki i zwiększa odporność na ból.

Ale to nie wszystkie korzyści zdrowotne z karmienia piersią. Według badań dzięki niemu obniża się także w organizmie poziom cukru we krwi, a matki karmiące naturalnie są mniej narażone na choroby serca. A im dłużej karmisz piersią, tym bardziej zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, jajnika czy macicy.

Wygoda

Naturalne karmienie jest przede wszystkim wygodniejsze dla matki. Wystarczy podać dziecku pierś do ssania. Alternatywą jest także odciąganie pokarmu za pomocą laktatora i podawanie dziecku pokarmu z butelki na mleko. To opcja, która świetnie sprawdzi się w momentach, kiedy mama nie może być przy maluchu, bo np. wróciła do pracy.

Warto też podkreślić, że karmienie piersią zatrzymuje owulację, co oznacza wydłużenie czasu bez miesiączek. Wiele kobiet bardzo docenia ten przyjemny skutek uboczny. Pamiętać jednak należy, że owulacja zahamowana jest w pełni, jeśli dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem mamy. Kiedy zaczynacie rozszerzać dietę malucha, trzeba liczyć się z tym, że organizm również rozpocznie na nowo cykl menstruacyjny.

Lepszy sen

Karmienie piersią przekłada się na głębszy i bardziej regeneracyjny sen, który w pierwszych miesiącach życia dziecka, będzie miał dla mamy niebagatelne znaczenie. Dzięki oksytocynie, nawet podczas wybudzenia w nocy na karmienie, mama zaśnie szybciej i będzie spała dłużej. A wiadomo, że w tym czasie będzie liczyć się każda minuta snu.

Lepsza wieź z dzieckiem

Hormon miłości sprawia również, że między kobietą a dzieckiem już od pierwszych dni życia pociechy nawiązuje się głęboka więź. Matki karmiące piersią wyróżniają się również wyższym poziomem instynktu macierzyńskiego.

babe-2972221_1280

Szybsze chudnięcie

Wiele kobiet po porodzie zmaga się z nadmiarem kilogramów. Karmienie piersią jest doskonałym sposobem na ich redukcję. Podczas naturalnego karmienia mama spala mnóstwo kalorii, a to oznacza, że pozornie nie robiąc nic, organizm samoistnie pozbywa się tkanki tłuszczowej.

Oszczędność pieniędzy

Warto także zaznaczyć, że karmienie naturalne pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, jest w końcu darmowe! Jeśli mama zdecyduje się karmić dziecko piersią przez rok, rodzina nie poniesie żadnych kosztów związanych z wyżywieniem jej nowego członka. Ta praktyczna zaleta z pewnością przemówi do wielu rodziców!

Comments

comments