Opublikowany: wt, Maj 12th, 2020

Wypadnie włosów? Są na to sposoby!

Wiele osób boryka się z wypadaniem włosów. Ich utrata często jest skutkiem starzenia, jednak w grę wchodzi także wiele innych czynników. Istotny jest nasz stan zdrowia, dieta, kosmetyki wykorzystywane do pielęgnacji czy metody dbania o włosy. Jeżeli widzisz, że Twoje włosy się przerzedzają, musisz wypróbować sposobów na powstrzymanie tego procesu. Sprawdzą się także w ramach późniejszej profilaktyki wypadania włosów.

beautiful-2405131_1280

Przyczyny wypadania włosów

Jak zauważyć wypadanie włosów? Przeważnie więcej włosów zostaje na szczotce lub w odpływie wanny czy prysznica. Pamiętaj jednak, że przeciętnie każdego dnia możemy tracić nawet do 100 włosów dziennie. Jeżeli martwisz się, że za dużo włosów wypada podczas mycia czy czesania, przyjrzyj się uważnie swojej linii włosów, przedziałkowi lub grubości kucyka. Czy kucyk jest cieńszy niż zwykle, a może linia włosów ma powiększone zakola? Taki widok powinien Cię zaalarmować.

Przyczyny wypadania włosów są różnorakie:

  • Niedobory lub problemy z hormonami – pierwszym krokiem po zauważeniu nadmiernego wypadania włosów powinna być wizyta w laboratorium diagnostycznym. Wypadanie być skutkiem niedoborów witamin i minerałów lub jednym z objawów zaburzenia gospodarki hormonalnej. Włosy wypadają często przy niedoborze żelaza, nadczynności lub niedoczynności tarczycy (tutaj badamy odczynnik TSH), a także insulinoodoporności (badany jest hormon przysadki mózgowej0. Jeżeli wyniki są prawidłowe jednak wypadanie wciąż jest nadmierne, należy udać się do trychologa lub dermatologa, być może lekarz rodzinny zleci też wizytę u endokrynologa.
  • Zła dieta – często jest to bezpośredni powód niedoborów witamin i minerałów. Jeżeli Twoja dieta składa się głównie z fast foodów, słodkich napojów, a także częstego picia alkoholu i pochłaniania dużej ilości słodyczy, musisz na nowo zaplanować jadłospis. Dzięki nowoczesnym książkom kucharskim wiemy, że pełnowartościowy posiłek może być równie smaczny. W Twojej diecie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, a także produkty z pełnego zboża. Warto zaznaczyć, że wiele osób po przejściu na dietę wegańską zauważa wzmocnienie włosów i paznokci.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja i alergie – z wypadaniem mogą borykać się osoby, które używają wyłącznie szamponów bez SLS. Choć delikatne szampony są dobre dla naszej skóry głowy, nie mogą być jedynym środkiem czyszczącym w pielęgnacji włosów. Dlatego trzeba wykorzystywać szampony z mocnymi substancjami czyszczącymi raz na 2-3 tygodnie lub raz na miesiąc. Zapychanie mieszków włosowych osłabia cebulki włosa, który może wykruszać się lub wypadać, a także blokuje wyrastanie nowych włosów. Sprawdź także, czy kosmetyki nakładane na lub przy skórze głowy nie uczulają Cię. W takim wypadku porost włosów również może być zagrożony.

girl-1848949_1280

Leczenie i profilaktyka wypadania włosów

Możemy wypróbować różne metody. Co polecamy na wypadanie włosów?

  • Metody naturalne i pielęgnacja – zadbaj o wykorzystywanie szamponu z SLS przynajmniej raz na miesiąc. Warto włączyć do pielęgnacji peelingi do skóry głowy, obecnie mogą one być mechaniczne lub enzymatyczne. Korzystny jest także masaż skóry głowy, możesz wykonywać go w trakcie peelingu i mycia włosów. Masaż pobudza ukrwienie skóry głowy, co wspomaga pracę mieszków włosowych. Na rynku znajdziesz także wcierki i oleje do skóry głowy. Wcierki na porost często są oparte na wyciągu z bursztynu, a oleje pomogą ukoić bardzo suchą skórę głowy: na porost poleca się olej rycynowy.
  • Zabiegi dermatologiczne i trychologiczne – specjaliści często zapisują kurację z wykorzystaniem koktajli. Jedna ampułka zawiera moc składników aktywnych – taka kuracja przeważnie trwa około 2 tygodni do miesiąca. Sprawdzoną metodą jest również zabieg mezoterapii, może to być nowoczesna mezoterapia bezigłowa. To mikromasaż i wprowadzanie w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych za pomocą specjalnych urządzeń.

Warto łączyć naturalne metody z tymi zapisanymi przez specjalistów. Wizyta u lekarza na pewno nie zaszkodzi, a może znacznie pomóc.

Comments

comments