Opublikowany: czw, Maj 23rd, 2019

Wpływ diety na jelita i zdrowie człowieka

dieta

Z pewnością nie raz w życiu słyszałeś hasło, że Jesteśmy tym, co jemy. Nie ma w tym stwierdzeniu nic naciąganego. Ponadto, jest to temat w dalszym ciągu bagatelizowany. W większości przypadków nie przykładamy wagi do zdrowego odżywiania, czego skutki pojawiają się dopiero w późniejszych etapach rozwojowych, najczęściej już po 30 roku życia. Co więcej, wartościowe paliwo umożliwia nam codzienną determinację, wydajne funkcjonowanie, a także stabilność psychosomatyczną, w tym zwiększoną odporność na stres. To wszystko jest ekstremalnie ważne, szczególnie teraz, w dobie życia na wysokich obrotach, zagrożonego chorobami cywilizacyjnymi i nadmiernym stresem. Dietetyka jest obszerną dziedziną. W poniższym artykule poruszymy natomiast jeden z jej aspektów, mianowicie wpływ żywności na pracę jelit.

dieta1

Jelita to nasz drugi mózg!

Ostatnio w artykułach blogowych i w poradnikach żywieniowych pojawiło się bardzo ciekawe stwierdzenie, które głosi, że nasze jelita funkcjonują w podobny sposób do mózgu. Teoria może być dla jednych mniej lub bardziej przerysowana, ale bez wątpienia ma w sobie dużo prawdy. Dlaczego? Otóż dlatego, że w jelitach znajduje się aż 100 mln komórek nerwowych. Jelitowe neurony wytwarzają liczne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina. Ponadto, eksperyment na psach dowiódł, że jelita mogą sprawnie wykonywać swoje czynności nawet po odcięciu go od rdzenia kręgowego. I mimo że liczba neuronów jelitowych nie równa się z liczbą nerwów mózgu właściwego, to mimo wszystko mają one niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i zdrowie bądź choroby psychiczne i emocjonalne.

dieta2

Jak to możliwe, że żywność ma wpływ na nasz nastrój?

Każdy produkt naturalnego pochodzenia posiada w sobie substancje psychoaktywne, o działaniu wręcz lekko narkotycznym. Dla przykładu pomidory zawierają solaninę, która wspomaga zapamiętywanie, jest tak także w przypadku ziemniaków i bakłażanów. Możliwe, że podświadomie dla niektórych z nas są to warzywa wyjątkowo smaczne, właśnie ze względu na obecność tego neuroprzekaźnika. Z kolei nasiona bobu są nośnikami lewodopy, która intensyfikuje przyjemne doznania. Oczywiście, efekt po spożyciu nie jest możliwy do wyraźnego spostrzeżenia, ale jest on jak najbardziej realny. Nie bez powodu, zdecydowana większość z nas uwielbia czekoladę. Jest tak prawdopodobnie przez obecność zawartej w niej fenetylaminy, działającej podobnie jak amfetamina, a więc dającej poczucie ekscytacji i błogi nastrój.

Działanie flory jelitowej

Bakterie to ich nieodłączny jelit. Chociaż niektórzy lekarze traktują je jako osobny narząd. Szokujące jest, że ich masa może osiągnąć aż 1 kg. Kiedyś uważano, że za schorzenie zespołu jelita drażliwego odpowiada przede wszystkim nasza psychika. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. To niepoprawne funkcjonowanie bakterii w naszych jelitach bądź ich niewystarczająca ilość sprawia, że nie działają one nieefektownie i powodują uczucie stanów lękowych i depresyjnych. Kiedy pacjentom mijają dolegliwości związane z jelitami, automatycznie wraca także ich nastrój, koncentracja i pamięć. Istnienie tego mechanizmu zostało potwierdzone eksperymentami na myszach i szczurach. Podsumowując, ten temat jest wyjątkowo obszerny. Trzymajmy kciuki za dalszy rozwój studiów dietetyki, by dalej byśmy mogli pogłębiać wiedzę o organizmie i rozwiązywać jego

Comments

comments