Opublikowany: pon, Wrz 30th, 2019

Wdowi garb – charakterystyka i leczenie

Wdowi garb to przypadłość dotykająca coraz większą grupę osób. Pod tą nazwą kryje się charakterystyczne zgrubienie, które pojawia się w odcinku przejściowym między szyją a plecami. W miejscu tym tworzy się uwypuklenie, garb właśnie, któremu towarzyszy wysunięcie szyi i głowy nadmiernie do przodu. Więcej na temat tej przypadłości przeczytasz w dzisiejszym artykule.

medical-3337005_1280

Wdowi garb – co to?

Nazwa „wdowi garb” wzięła się od typu osób, u których się pojawiał. Zauważono bowiem, że jest to częsta przypadłość kobiet w wieku pomenopauzalnym, które charakteryzują się konkretnym typem osobowości. Z jednej strony mogły być to faktycznie wdowy, których trudne emocje związane z żałobą umiejscowiły się właśnie w odcinku szyjnym, tworząc charakterystyczne zgrubienie. Jednak niekoniecznie trzeba zostać wdową, by dorobić się wdowiego garbu. Fizjoterapeuci uznają go często za wyznacznik „kobiety niespełnionej,”, tłumiącej w sobie negatywne emocje, takie jak żal, poczucie krzywdy i zranienia. Także osoby nieszczęśliwe w związku mogą wykształcić u siebie wdowi garb.

neckstretch-3795694_1280

W dzisiejszych czasach jednak, ten rodzaj schorzenia układu ruchu dotyka coraz młodsze osoby i nie tylko kobiety, ale także mężczyzn. Jego przyczyną są już nie tylko czynniki psychologiczne, choć te nadal odgrywają niebagatelne znacznie, ale przede wszystkim siedzący tryb życia, stresująca praca oraz spędzanie wielu godzin przed ekranem monitora, smartfona czy tabletu.

Wdowi garb to nie tylko defekt estetyczny. Z czasem może bowiem prowadzić do rozwoju zwyrodnień w kręgach szyjnych i dolegliwości bólowych. Przypadłość wymaga więc zastosowania odpowiedniego leczenia, które obejmuje przede wszystkim rehabilitację oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wdowi garb – leczenie

Jeśli zauważymy o siebie pierwsze objawy wdowiego garbu, warto wybrać się do fizjoterapeuty. On oceni czy faktycznie mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem i zastosuje odpowiednie techniki rehabilitacji. W leczeniu dolegliwości najważniejsze jest jednak codzienne postępowanie pacjenta. Terapeuta powinien nauczyć go odpowiedniej postawy, a pacjent powinien samodzielnie korygować swoje ciało podczas codziennych aktywności.

Przydatne może okazać się zastosowanie gorsetu ortopedycznego tułowia, który wymusi na sobie prawidłowe ustawienie kręgosłupa.

disease-4392172_1920

W przypadku wdowiego garbu stosuje się często tzw. kinesiotaping, czyli oklejanie chorego miejsca specjalistycznymi taśmami, które warunkują odpowiednie napięcie mięśniowe oraz ustawienie kręgów i stawów. Taśmy do kinesiotapingu można znaleźć w specjalistycznych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym, takich jak np. MDH. Zakładać je powinien doświadczony fizjoterapeuta. Posiada on bowiem fachową wiedzę, dzięki której wie, w którym miejscu i z jakim napięciem należy przykleić taśmę.

Zarówno gorset, jak i taśmy pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe w okolicach garbu oraz złagodzą dolegliwości bólowe. Jednak ich głównym zadaniem jest wymuszenie prawidłowego ustawienia kręgów szyjnych, co długotrwale pomoże usunąć napięcia z chorego odcinka i przywróci prawidłowy wygląd i funkcjonalność tego obszaru ciała. Warto dodać, że w leczeniu wdowiego garbu pomocna może być także terapia manualna oraz psychoterapia, których zadaniem będzie uwolnienie zablokowanych w ciele emocji.

Comments

comments