Opublikowany: śr, Wrz 27th, 2017

W domu, w języku, na ścianach i podłodze. Dywany!

Historia dywanów jest bardzo długa. Pierwsze zaczęły pojawiać się między III a II tysiącleciem p.n.e. Za najstarszy dywan uważa się Pazaryk – odkryty w grobie jednego z wodzów ludu Scytów. Nikogo nie zdziwi raczej, że te najpopularniejsze dziś ozdoby podłóg wywodzą się z Azji Środkowej, gdzie znajduje się Iran zwany Persją. Jako kolebka dywanów jest znany do dziś i to stamtąd pochodzą najpiękniejsze, ale i najdroższe sztuki. W obszarze Azji Centralnej jest także Turkmenistan. Flaga tego kraju już na pierwszy rzut oka zdradza zamiłowanie Turkmenów do tworzenia dywanów. W jaki sposób sztuka powstała w jednym regionie geograficznym przeniosła się na cały świat?

 

Od Persów do Freuda

10185595186_46c1882c12_zNie tylko dywany perskie są dziś najchętniej kupowane. Znane na całym świecie są także dywany chińskie, a także pochodzące z Afganistanu czy Nepalu.

Perskie dywany do Europy dotarły późno – dopiero w wieku XIX. Wówczas zaczęły także pojawiać się pierwsze maszyny do produkcji dywanów, co było skutkiem rewolucji przemysłowej, która dokonała się na tym kontynencie. Chociaż fabryki dywanów zaczęły wyrastać w różnych krajach europejskich jak grzyby po deszczu, to najcenniejsze dywany nadal robiono ręcznie. Ich wartość była największa i traktowano je jako dobro luksusowe. Dziś także projektanci dywanów mogą pochwalić się dużym zainteresowaniem. Ich prace uchodzą za dzieła sztuki z funkcjonalnym dodatkiem. Nadal jednak to perskie dywany są przedmiotem największego pożądania kolekcjonerów. Ciekawostką może być to, że wśród zbieraczy tych najdroższych rodzajów dywanów był Zygmunt Freud (zdobiły także kanapę, na której przyjmował swoich pacjentów!).

Wstydliwa przeszłość?

W Polsce dywany miały swój wielki okres świetności. Pamiętacie czasy PRL-u i modę na dywany na ścianie? Obok meblościanek, były przecież obowiązkowym wyposażeniem polskiego domu. Trend ten przyszedł do nas od wschodnich sąsiadów. W Carskiej Rosji taki dywan miał oznaczać wysoki status domownika, był oznaką zamożności i dobrobytu. W Rosji do dziś w wielu domach możemy zobaczyć ten relikt przeszłości. Kiedy moda ta dotarła do Polski, o naszym kraju można było powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest bogaty. Stare zdjęcia sprzed trzech dekad wyglądają dziś na nieco śmieszne, wstydliwe… Parę lat temu projektanci zaproponowali jednak powrót mody na dywany na ścianę. Oczywiście dywany nowoczesne, które sprawią, że wnętrza będą ciepłe i radosne.

2187764469_68bfbe1a7a_z

Język dywanów

34962769373_f42a09cc45_zO istocie dywanów w Polsce świadczyć może także nasz… język! Ileż to związków frazeologicznych zawiera w sobie słowo dywan! Gdy chcemy uciszyć jakąś sprawę, to zamiatamy ją pod dywan, gdy puszczamy wodze fantazji, marzymy, by wsiąść na latający dywan. Wszyscy także z wypiekami na twarzy oglądamy gwiazdy z czerwonego dywanu! Nie oddalając się od języka, za to przeskakując do innego obszaru geograficznego, warto zauważyć, jak wiele znaczeń ma słowo dywan w krajach muzułmańskich, z których przecież się wywodzi. Oznacza tam nie tylko wzorzystą tkaninę zdobiącą podłogi i ściany, ale także urząd dworski, radę doradczą sułtana oraz… zbiór utworów literackich!

Chociaż dywany mają długą historię, to nie zapowiada się, by miała się szybko skończyć. Nie da się wymazać tysięcy lat tradycji.

Comments

comments