Opublikowany: wt, Cze 4th, 2019

Typy ogrodów zimowych

Istnieją różne typy i rodzaje ogrodów zimowych. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i intencji względem ich budowy. Mogą być bowiem sezonowe bądź całoroczne. Różnicuje się je też na podstawie materiałów, z jakich zostały wykonane, sposobów ogrzewania, lokalizacji, kształtu konstrukcji i wielu innych czynników. W poniższym artykule przedstawimy kilka podstawowych różnic pomiędzy wybranymi typami, poruszymy temat ich zastosowań oraz optymalnych warunków do ich wybudowania, takich jak najlepsza lokalizacja względem światła słonecznego. Jedno jest pewne, posiadanie takiego ogrodu w swoim domu jest zdecydowanie warte zachodu. To wyjątkowo urokliwe miejsce, nadające uroku całemu domostwu, dające możliwość spędzania wyjątkowych chwil z najbliższymi.

IS_IS_IMG_1529

Sezonowe bądź całoroczne ogrody zimowe

To, czy budujemy swój ogród zimowy tylko na okres wiosenno-letni czy całoroczny jest podstawowym rozróżnieniem, które determinuje wszystkie pozostałe różnice. Konstrukcje sezonowe są lżejsze między innymi dzięki zainstalowanym, pojedynczym szybom. Zarówno one, jak i słaba izolacja cieplna (szczelinowa) wpływa na fakt, że ogrody sezonowe, nie są odporne na temperatury zimowe. I dlatego przybywanie w nich w tym okresie nie jest przyjemne. Atutem jest jednak to, że ich montaż nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz że ich kształty i ewentualne modyfikacje są elastyczne. Inaczej sprawa się ma w przypadku ogrodów całorocznych. Ich instalacja wymaga inwestycji i nieco bardziej przemyślanego projektu. Są oczywiście szczelne izotermicznie, można przebywać w nich zimą, co przy odpowiednim udekorowaniu wnętrza ogrodu jest wyjątkowo klimatyczne.

IS_IS_galeria

Materiały, z których mogą być wykonane ogrody

Wybrana przez nas planowana funkcja przyszłego ogrodu będzie miała wpływ na tworzywo, z jakiego ogród zostanie wybudowany. Zależy nam bowiem na jego odpowiedniej trwałości, bezpieczeństwie i rozbudowanej funkcjonalności. Szkielet ogrodów wykonuje się zazwyczaj z trzech podstawowych materiałów: drewna, aluminium, PCV. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Dla przykładu drewniane ogrody cieplne są wytrzymałe i mają dużą odporność izotermiczną, a ponadto wyglądają pięknie i naturalnie, wymagają jedynie regularnej konserwacji odpowiednimi preparatami. Świetnie wkomponowują się we wszystkie rodzaje budownictwa.

IS_IS_DSC00951 Mazur

Rodzaje zastosowanego szkła

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj szkła zależy od zastosowania. Jeśli położymy nacisk na izolacje cieplną, będą to prawdopodobnie szkła podwójne. Jeśli w ogrodzie planujemy umiejscowić dużo roślinności, nie będą to szyby o dużym przyciemnieniu. Z kolei, jeśli ogród pragniemy potraktować jako schronienie przed słońcem, prawdopodobnie wybierzemy szkła nie w pełni przeźroczyste. Pod uwagę uwzględnia się także takie czynniki jak: walory estetyczne, budżet i dopasowanie do wyjątkowych okoliczności. Warto zainwestować także w elementy ruchome ogrodu i piękne oświetlenie.

Comments

comments