Opublikowany: czw, Maj 9th, 2019

Terapia manualna KMI – czym jest i na co pomaga?

Terapia manualna KMI, zwana inaczej mięśniowo – powięziową, to naturalna metoda leczenia bólów kręgosłupa, stawów czy głowy. Jej celem jest przywrócenie prawidłowej postawy oraz odpowiednich nawyków ruchowych, co niweluje różnorodne dolegliwości związane z narządem ruchu. Na czym dokładnie polega ten rodzaj terapii i jak z niego skorzystać? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

massage-2768833_1280 (1)

Terapia manualna – czym jest?

Główną zaletą terapii manualnej jest holistyczne spojrzenie na pacjenta i jego dolegliwości. Ból w kolanie czy nadgarstku może mieć bowiem zupełnie inne źródło niż nam się wydaje, a cały układ kostno-stawowy jest ze sobą ściśle powiązany i nieustannie na siebie oddziałuje. Kluczem działania terapii mięśniowo-powięziowej jest odkrycie tych zależności i skoncentrowanie na znalezieniu przyczyny bólu, a nie tylko zaleczaniu objawów.

Wykwalifikowany terapeuta terapii mięśniowo – powięziowej od razu widzi, z jakimi dolegliwościami zmaga się pacjent. Objawia się to bowiem w sposobie poruszania i postawie. Jeśli boli nas bark, kolano czy biodro robimy wszystko, by zminimalizować ten ból i nieświadomie zaczynamy układać ciało w niefizjologiczny sposób, co powoduje powstawanie wyuczonych defektów postawy i dalszego pogłębiania się dolegliwości. Zadaniem terapii manualnej jest więc zauważenie tych błędów i przepracowanie ich tak, by zostały zastąpione prawidłową postawą ciała, co w konsekwencji usunie lub znacznie zmniejszy odczuwany ból.

massage-2722936_640

Jak wygląda terapia KMI?

Pierwsza wizyta u terapeuty wykwalifikowanego w terapii mięśniowo – powięziowej zaczyna się od gruntownego wywiadu. Przygotuj się więc do odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego stylu życia, przebytych chorób, urazów, złamań i zwichnięć. Terapeuta sprawdzi również, jak się poruszasz, zbada ruchomość stawów, dokona pomiarów i wykona zdjęcia, jeśli będzie to potrzebne.

Kolejne sesje polegają już na praktycznym działaniu. Terapeuta uciska i przesuwa tkanki, by przywrócić ciało do prawidłowej postawy. Jednocześnie pacjent wykonuje konkretne ruchy, które mają ustabilizować nowe ułożenie tkanek. W ten sposób terapeuta pozbywa się napięć w ciele pacjenta i przywraca naturalne ułożenia narządu ruchu.

Wszystkie działania podczas terapii manualnej sprowadzają się do tego, by zastąpić stare wzorce ruchowe nowymi. Z sesji na sesję następuje uczenie się nowej postawy. Ciało zapomina szkodliwe nawyki i zastępuje je nowymi, prawidłowymi. Dzięki temu ból stopniowo znika.

Cały proces terapii manualnej trwa około 12 sesji. Pierwsze cztery koncentrują się na redukcji powierzchownych napięć i ograniczeń. Kolejne polegają na intensywnej pracy z głębokimi strukturami ciała. Sesje końcowe zaś mają na celu integrację warstw powierzchownych i głębokich oraz naukę nowych wzorców poruszania w codziennym życiu.

Emocje zaklęte w ciele

Terapia manualna może być również świetnym dopełnieniem psychoterapii. Niewiele osób bowiem wie, ale nieprzepracowane emocje mają tendencję do kumulowania się w ciele. Stąd bierze się ból i inne dolegliwości. Uwalniając napięcie w ciele, terapeuta uwalnia również trudne przeżycia i usuwa psychiczne blokady. Dzięki temu przywraca nie tylko równowagę naszemu ciału, ale też psychice. Po terapii mięśniowo – powięziowej można więc zaobserwować pozytywne zmiany także w osobowości i nastawieniu do życia.

relaxation-684716_1280

Terapia manualna opiera się na holistycznym podejściu do człowieka, czyli traktowaniu go jako całości. Technika obejmuje nie tylko powiązania między poszczególnymi elementami narządu ruchu, ale też między ciałem i umysłem. To kompleksowa praca, która leczy przyczyny, poprawiając nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Stanowi nie tylko sposób na poradzenie sobie z już istniejącym bólem, ale może być również świetną profilaktyką, która przywróci nam prawidłową postawę ciała i pozwoli uporać się z trudnymi emocjami. Dzięki niej uchronić się przed zniedołężnieniem ciała na starość i oddalić od siebie wizję kul ortopedycznych, balkoników rehabilitacyjnych czy wózków inwalidzkich lub pop prostu zapewnić sobie większy komfort fizyczny i psychiczny na co dzień.

Comments

comments