Opublikowany: wt, Paź 22nd, 2019

Szpotawość kolan – objawy i leczenie

Szpotawość kolan to wada postawy, którą można zaobserwować u wielu dzieci. Charakteryzuje się przede wszystkim zbyt dużą odległością kolan względem siebie. I jak w dziecięcym wieku, dolegliwość ma charakter czysto estetyczny, tak z czasem może przerodzić się w problem ze stawami, nie tylko kolanowymi, ale też sokowymi, biodrowymi a nawet kręgosłupem. Jak przeciwdziałać temu schorzeniu? Więcej o tym w dzisiejszym artykule.

toddler-1484693_1280

Szpotawość kolan – przyczyny

Szpotawość kolan często powiązania jest z krzywicą u dzieci, czyli zmniejszeniem mineralizacji kości, co prowadzi do  deformacji kości. Ten problem często wynika z niedoboru witaminy D w organizmie. Szpotawość może wystąpić także jako powikłanie w chorobie Blounta. Wśród innych przyczyn wyróżnia się zbyt szybkie rozpoczęcie chodzenia przez dzieci, zwłaszcza u tych z nadwagą. Nadmiar kilogramów oddziałuje bowiem nadmiernie na nogi, powodując ich wykrzywianie. Także rodzice powinni być ostrożni, by nie stawiać na nogach dziecka, które jeszcze nie opanowało samodzielnie chodzenia. Czyniąc w ten sposób, narażamy jego szkielet na nadmierne przeciążenia, do których kości nie są jeszcze wystarczająco przygotowane. Może to spowodować nie tylko szpotawienie kolan, ale również przeciążenia kręgosłupa.

Szpotawość kolan – objawy

Szpotawość kolan można bardzo łatwo zdiagnozować. Jest bowiem zauważalna gołym okiem. Kiedy dziecko stoi prosto ze stykającymi się stopami, między kolanami pozostaje wyraźnie widoczna przestrzeń. Ten efekt nazywamy szpotawością. Ponadto u osób, u których zdiagnozowano schorzenie występuje także rozciągniecie więzadła pobocznego strzałkowego oraz skrócenie więzadła pobocznego piszczelowego. Całości towarzyszy przykurcz zginaczy, nadmierne rozciągnięcie mięśni strzałkowych oraz mięśnia dwugłowego uda. Do tego dochodzi przeprost kolan.

Zgłaszając się do lekarza ze szpotawością kolan, najprawdopodobniej zostaniemy skierowani na prześwietlenie RTG, a także badanie krwi, by sprawdzić, czy wada  nie jest wynikiem krzywicy.

Szpotawość kolan – leczenie

W lekkim szpotawieniu kolan zaleca się dziecku odpowiednią rehabilitację, która obejmuje ćwiczenia korekcyjne. Bardzo możliwe, że schorzeniu towarzyszy także szpotawość kostek, dlatego ważnym elementem rehabilitacji jest zapewnienie dziecku odpowiedniego obuwia profilaktycznego. W niektórych przypadkach będzie konieczne nawet buty ortopedyczne i wkładki korekcyjne. Wady postawy mają bowiem to do siebie, że nie dotyczą wyłącznie jednego segmentu ciała, ale kilku z nich. W przypadku szpotawienia jest więc wielce prawdopodobne, że nieprawidłowe ustawienie stóp przeniosło się wyżej i jeśli nie zostanie to zahamowane odpowiednio wcześnie, proces będzie postępował, przynosząc kolejne nieprawidłowe ustawienia ciała.

Jeśli wada jest duża, a ćwiczenia i zmiana butów nie pomagają, zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, którego celem jest wyprostowanie kolan. Charakteryzuje się on dużą skutecznością, a pacjenci szybko wracają do zdrowia.

Comments

comments