Opublikowany: pt, Sty 31st, 2020

Świadoma pielęgnacja włosów – równowaga PEH

Wśród dziesiątek produktów kosmetycznych trudno znaleźć dokładnie te, które będą w 100% odpowiadały naszym włosom. W takiej sytuacji nierzadko decydujemy się na wybór najczęściej reklamowanych produktów bądź też takich, które wpadną nam w oko – trafienie na dobry produkt może przypominać rosyjską ruletkę.

Istnieje jednak rozwiązanie, które pomoże zaradzić tej sytuacji. To świadoma pielęgnacja, która ma kilka podstawowych zasad. Kiedy je poznasz i zaczniesz wprowadzać do swojej pielęgnacji włosów, szybko zauważysz różnicę. Zasady świadomej pielęgnacji to baza, na podstawie której możesz dopasować metodę do potrzeb Twoich włosów i Twoich stylistycznych preferencji. Oto wskazówki, które pomogą dobrać indywidualny plan pielęgnacyjny.

Jakiego rodzaju są Twoje włosy?

To pierwszy krok do stworzenia efektywnego planu pielęgnacji. Włosy mogą być cienkie, średnie lub grube. Różni się także ich zagęszczenie na skórze włosy – cienkie włosy, których jest dużo, mogą stworzyć wrażenie gęstej czupryny.

Włosy mają różną porowatość: wyróżniamy włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Włosy niskoporowate mają ściśle zamknięte łuski, dzięki czemu lepiej zatrzymują nawilżenie, jednak trudniej przyjmują składniki. Z kolei włosy wysokoporowate szybko nasiąkają substancjami nawilżającymi, jednak słabiej je utrzymują. Im wyższa porowatość włosów, tym cięższe składniki nawilżające.

Ostatnia kategoria to skręt lub jego brak. Wyróżniamy włosy proste, falowane, kręcone i ciasno kręcone/supełkowe, numerowane od 1 do 4. Każdy z tych przedziałów ma 3 podkategorie: a, b i c. Włosy proste to typ 1, włosy falowane to typ 2, włosy kręcone to typ 3, włosy o silnie ciasnym skręcie to typ 4. Podkategorie oznaczają poziom sfalowania włosa: na przykład włosy kręcone o luźnym skręcie określimy jako 3a.

Jako generalną zasadę przyjmuje się założenie, że im większy skręt, tym bardziej nawilżająca i wieloetapowa pielęgnacja. Choć włosy kręcone wymagają wykorzystania wielu produktów, możemy myć je rzadziej, ponieważ o wiele wolniej się przetłuszczają.

Zbawienna równowaga PEH

PEH to skrót od nazw trzech kategorii składników, których włosy potrzebują najbardziej. Odpowiednie zbalansowanie wykorzystania tych składników spowoduje, że włosy będą zdrowe i zadbane. Jakie nazwy kryją się więc za skrótem PEH?

  • P czyli proteiny – podstawowy budulec włosa. Proteiny to białka, z których jest zbudowany włos, dlatego dostarczanie ich w formie kosmetyku pomoże odbudować zniszczone włosy, a także sprawi, że będą one silniejsze i bardziej sprężyste. Proteiny dzielimy na wielko- i małocząsteczkowe. Te pierwsze działają raczej na powierzchni włosa, natomiast małocząsteczkowe wnikają w jego głąb. Włosy mocne i grube mogą skorzystać z protein wielkocząsteczkowe, natomiast słabe i zniszczone często potrzebują dogłębnej odbudowy. Przykłady protein w składach to: keratyna, białka mleczne, aminokwasy, kolagen, elastyna, proteiny pszenicy, skrobia kukurydziana, proteiny sojowe.
  • E czyli emolienty – substancje tworzące film wokół włosa. To one dbają o to, aby nawilżenie nie uciekło z włosów. Większość myć głowy warto „zamykać” emolientami, to znaczy na sam koniec nakładać odżywkę lub maskę z emolietem, czy tez wszelakiego rodzaju produkty do stylizacji jak odżywki w sprayu, pianki i tym podobne. Emolienty mogą być składnikami naturalnymi bądź też tymi uzyskanymi sztucznie. Do tej kategorii zaliczamy silikony (wszystkie składniki, których nazwa kończy się na -cone i -xane), a także oleje i masła, takie jak olej arganowy czy jojoba lub masło shea.
  • H czyli humektanty – składniki wspierające nawilżenie włosów. Wiążą cząsteczki wody we włosach, jednak są podatne na wilgotność i suchość w powietrzu, dlatego po wykorzystaniu kosmetyku z humektantem należy użyć kosmetyk z emolientem w składzie. Wtedy „zamkniemy” pielęgnację i nie pozwolimy humektantom przyciągać wilgoci. Najczęstszy efekt wykorzystania humektantów bez zamknięcia pielęgnacji to widoczny puch na włosach, który trudno ujarzmić. Do tej kategorii zaliczamy składniki takie jak mocznik, pantenol, wyciąg i sok z aloesu, glicerynę, kwas hialuronowy, glicerol, sorbitol, lecytynę, miód, agawę i fruktozę.

Jak odpowiednio wykorzystywać składniki? Jedynym sposobem jest testowanie różnych kombinacji kosmetycznych na swoich włosach. To Ty wiesz, czego Twoje włosy potrzebują najbardziej i jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli stawiasz na naturalną pielęgnację, dobieraj emolienty wyłącznie z olejami i masłami, jeżeli nie boisz się silikonów i zauważysz, że kosmetyki z tymi substancjami dobrze wpływają na Twoje włosy, wykorzystaj je.

Średnia częstotliwość danych kosmetyków w równowadze PEH wygląda następująco:

  • Maski i odżywki proteinowe warto aplikować raz na kilka myć. Należy uważać na przeproteinowanie, wtedy włosy są suche i łamliwe. Testuj częstotliwość wykorzystania protein, być może Twoje włosy potrzebują ich częściej, bądź też rzadziej niż kilka myć.
  • Humektanty są najkorzystniejsze jako składniki odżywek i masek. Jeżeli występują w składzie stylizatora, sprawdź, że skład zawiera także emolienty. Wtedy niwelujesz ryzyko wystąpienia puchu. Wypróbuj aplikowanie humektantów raz na kilka myć, podobnie jak protein. Dopasuj częstotliwość ich nakładania do potrzeb Twoich włosów.
  • Emolienty mogą być wykorzystywane najczęściej. Warto każde mycie zamykać maską lub odżywką, która zawiera emolienty. Istnieje jednak możliwość, że Twoje włosy oklapną pod wpływem nadmiaru emolientów, dlatego również musisz testować ich ilość.
  • Dopasuj szampon – jeżeli na co dzień wykorzystujesz silikony, warto myć głowę szamponem z silnie czyszczącymi składnikami, tak zwanymi SLS i SLES (składniki zakończone słowem „Sulfate”, jak Sodium Lauryl Sulfate). Jeżeli nie stosujesz silikonów i preferujesz łagodne szampony, raz na kilka myć wykorzystaj produkt z SLS, aby zapobiec nadbudowywaniu emolientów. Następnie możesz powrócić do myć łagodnym szamponem – zaplanuj indywidualny cykl.

Pamiętaj, że w przypadku szczególnych problemów ze skórą głowy i włosami warto zwrócić się do lekarza trychologa. Być może potrzebujesz specjalnej kuracji zapobiegającej nadmiernemu przetłuszczaniu się lub zabiegu powstrzymującego nadmierne wypadanie włosów, jak profesjonalne wykorzystanie ampułek do mezoterapii.

Comments

comments