Opublikowany: czw, Kwi 4th, 2019

Style aranżacji ogrodowych

Jeśli myślisz o aranżacji swojego ogrodu na poważnie i pragniesz, aby jego projekt wykonany był na poziomie bliżej zaawansowanym zaopatrz się oczywiście w potrzebne narzędzia i sprzęt ogrodniczy, ale także zapoznaj się z kilkoma klasycznymi stylami ogrodowymi. Jest to doskonałe źródło wiedzy, a także inspiracji. Na tej podstawie w bardziej świadomy sposób można stworzyć swój własny, unikalny styl powierzchni użytkowej. Moda na ogród była zawsze, tylko trendy się zmieniały. Kiedyś ogrody były przede wszystkim miejscem, gdzie sadziło się owoce i warzywa. Dziś pełni głównie rolę wizytówki domu i zasobności portfela jego mieszkańców. Coraz więcej osób docenia także piękno, wynikające z prostoty i harmonii oraz oczywiście, to co charakterystyczne jest dla naszych czasów indywidualistów – z oryginalności.

ogród

Kryteria klasyfikujące ogrody

Istnieje wiele kryteriów, na podstawie których można określić rodzaj ogrodu, na przykład ze względu na lokalizację wyróżnia się ogrody miejskie, podmiejskie i wiejskie, ze względu na wielkość – duże i małe, czy ze względu na układ – ogrody regularne, nieregularne i kombinowane. Cech ogrodów jest wiele, jednak ważne, by były one dopasowane do otoczenia, domu oraz wielkości i kształtu działki, chociaż każdy ogród należy planować według własnego gustu i upodobań.

Style klasyczne ogrodów

Ogrody można sklasyfikować także na konkretne style, np.: angielskie, francuskie, japońskie, amerykańskie czy szwedzkie. Geneza wyróżnienia tych stylów opiera się głównie na zróżnicowaniu pod względem położenia geograficznego oraz kultury poszczególnych krajów. Dzisiaj te aspekty w efekcie globalizacji się przenikają, dla przykładu – gatunki roślin japońskich kupisz dzisiaj w centrum ogrodniczym, jeśli nie stacjonarnym, to na pewno internetowym.

ogród 1

Ogród angielski

Do podstawowych stylów klasycznych należy na przykład styl angielski. Jego zadaniem jest uwypuklanie walorów krajobrazu, malowniczości, nieregularności i swobody. To swoisty rodzaj protestu przeciw ogrodom barokowym. Elementami charakterystycznymi dla tego stylu ogrodu są: duży, wypielęgnowany trawnik, stosunkowo duża powierzchnia rabatów kwiatowych o barwnej kolorystyce, różnego rodzaju pnącza oplatające mury domostw czy altany, romantyczne akcenty w postaci rzeźby w zaroślach bluszczu czy ławeczki zwróconej ku zachodowi słońca.

Ogród japoński

Tradycyjny ogród japoński, podobnie jak ogród angielski stawia na naturalizm i szacunek wobec przyrody. Działania antropologiczne powinny być ograniczane do minimum. Pomimo, że istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich to wszystkie cechuje harmonia, prostota i elegancja. Niezbędnym natomiast elementem w każdym ogrodzie japońskim jest obecność wody. Woda jest bowiem symbolem życia, ruchu. Konieczny jest także kamień, ten symbolizuje z kolei trwałość i siłę przyrody. Ogród ten często kreowany jako dodatkowe pomieszczenie.

Ogród Skandynawski

Poza tymi klasycznymi, wytworzyły się także style, o charakterystyce nieco bardziej alternatywnej. Idealnym przykładem może być ogród skandynawski. Głównymi cechami takiego ogrodu to funkcjonalność i minimalizm. Wyraża także umiłowanie wobec dzikiej przyrody, wygoda człowieka obierana jako priorytet.

Comments

comments