Opublikowany: wt, Lis 20th, 2018

Studia dzienne czy zaoczne? – Co wybrać?

study-1968077_640

Dziennie czy zaocznie – jaki tryb studiów najlepszy?

Decyzja o podjęciu studiów to ważny etap w życiu młodego człowieka. Kiedy już się na nie zdecydujemy i wybierzemy atrakcyjny dla nas kierunek, pojawia się kolejne pytanie, czy studiować dziennie czy zaocznie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jakie? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu.

Specyfika studiów dziennych

Główną zaletą studiowania w trybie stacjonarnym jest brak konieczności opłaty z studia. Choć obecnie to się nieco zmienia, gdyż powstały już prywatne uczelnie oferujące studia dzienne, za które trzeba płacić. Jednak studiując na uczelni państwowej, jesteśmy zwolnieni z opłat za naukę.

Kolejny atut to sporo wolnego czasu. Studenci mają zajęcia rozłożone na cały tydzień, a nie upchnięte w dwa dni jak to wygląda w przypadku studiów niestacjonarnych. Mogą więc poświęcić ten czas na naukę, nawiązywanie kontaktów towarzyskich lub hobby. Część ze studentów stacjonarnych w tym czasie również dorabia.

Ponadto studia dzienne szczycą się opinią lepszej jakości kształcenia. Jednak wszystko zależy bardziej od uczelni niż trybu. Faktem jest, że niektóre przedmioty podawane są w bardziej skondensowany sposób na studiach niestacjonarnych. Dzienne natomiast dają większe możliwości praktycznego przećwiczenia niektórych tematów.

read-515531_640

Jednak studia dzienne to nie tylko same zalety. Ten sposób studiowania ma też swoje wady. Przede wszystkim ciężko jest, studiując stacjonarnie, zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. Przebywając na uczelni w ciągu tygodnia, raczej nie uda nam się znaleźć pierwszej pracy, która mogłaby stać się początkiem kariery zawodowej. Jeśli chcemy drobić, pozostają nam raczej mało rozwojowe zajęcia np. w gastronomii czy na produkcji. Istnieje jednak szansa, że chociaż na parę godzin uda nam się załapać na praktyki, jednak trzeba się liczyć z tym, że będą one darmowe, więc koszt utrzymania spadnie na rodziców, co również nie jest idealnym rozwiązaniem, a ponadto nie każdy może sobie na to pozwolić.

Specyfika studiów zaocznych

Niezbywalnym plusem studiów zaocznych jest możliwość podjęcia normalnej pracy w tygodniu. Nauka niestacjonarna odbywa się bowiem zazwyczaj w dwa wybrane weekendy w miesiącu. Stwarza to nam idealne warunki do zbierania pierwszych szlifów zawodowych. Minus jest jednak taki, że za studia niestacjonarne, niestety, trzeba zapłacić i to wcale nie mało. Przynajmniej początkowo więc nie obejdzie się bez wsparcia rodziny, dopóki nie znajdziemy naprawdę dobrze płatnej pracy.

Kolejnym utrudnieniem jest brak wolnego czasu. W tygodniu bowiem jesteś w pracy, a weekendy zazwyczaj od rana do nocy spędzasz w szkole. A trzeba jeszcze znaleźć czas na naukę i przygotowanie się do zajęć. To może być męczące na dłuższą metę.

school-2051712_640

Studia zaoczne pozbawiają nas również możliwości zakosztowania prawdziwego studenckiego życia. Chodząc do pracy w tygodniu, raczej nie będziemy zbyt częstym bywalcem imprez. Ograniczona ilość czasu wolnego również zmniejsza nasze możliwości uczestnictwa w życiu studenckim.

Podsumowując, decyzja o tym czy studiować dziennie czy zaocznie, nie należy do najłatwiejszych. By podjąć trafną, należy przeanalizować, na czym nam tak naprawdę zależy i jakie są nasze możliwości finansowe. Jeśli chcemy się jak najszybciej uniezależnić od rodziny, to niewątpliwe wybierzemy studia niestacjonarne. Jeśli natomiast mamy możliwość skupienia się tylko na nauce bez konsekwencji finansowych, lepiej wybrać studia dzienne. To, z których skorzystamy bardziej, zależy głównie od naszej determinacji i chęci rozwoju.

Comments

comments