Opublikowany: wt, Paź 3rd, 2017

Science fiction? Nie! To domy przyszłości!

Jak będzie wyglądała przyszłość? Nad tym od zawsze głowili się naukowcy, ale także pisarze, którzy z lubością opisują świat wyobrażony. Dajmy na to, taki za tysiąc lat… Często są to ich nierealne marzenia, jednak twórczość Stanisława Lema pokazuje, że wiele z nich może się spełnić! Pisarz przewidział nie tylko rzeczywistość wirtualną oraz Internet, ale też tablety, techniki nanotechnologii oraz czytniki e-booków. Chociaż żadna z tych wymyślonych rzeczy nie nazywała się tak, jak dziś, ich opisy są mocno sugestywne. A jaka przyszłość stoi przed domami? Czy nasze domy będą jak ze snu Lema?

3917665970_362cb8e90f_z

Przyszłość nieprawdopodobna, czyli pochwała wyobraźni

Architekci mają nie mniejszą wyobraźnię od pisarzy. Ich projekty na domy przyszłości mogłyby bez problemu robić za scenografię do filmów science fiction. Interesującym projektem był dom fińskiego architekta Mattiego Suuronena. Wyglądem przypominał statek kosmiczny i chociaż nie potrafił latać, był przystosowany do transportu przez… helikopter!

Ekonomicznie, ekologicznie

W sprawie przyszłości architektury największą wiedzę mają osoby z branży, tj. architekci, redaktorzy czasopism poświęconych literaturze, słowem osoby kreujące i obserwujące trendy w budownictwie. Dużym wyzwaniem dzisiejszego świata jest zbyt duże zużycie energii. Domy przyszłości będą więc przede wszystkim bardziej energooszczędne i ekologiczne. Zrównoważone budownictwo będzie brało pod uwagę lokalne warunki danego miejsca oraz będzie korzystało z naturalnych materiałów. Dzisiejsze domy budowane są przede wszystkim z cegieł, stali i betonu, materiałów silnie przetworzonych, których produkcja szkodzi nam i Ziemi. Domy przyszłości staną się też tańsze, funkcjonalniejsze i prostsze. Materiałem, który najprawdopodobniej zdominuje budownictwo, będzie drewno.

Przyszłość, która tworzy się dziś

9944699955_a0cbd1fc0d_zRozwój technologii i elektroniki ma dziś niesamowite tempo. Elektroniczne gadżety i innowacyjne systemy sterujące różnymi urządzeniami – inteligentny dom dziś nie zaskakuje tak bardzo, jednak przyszłość automatyki budynkowej jest fascynująca. Sprzęty energooszczędne dziś są drogie, jednak przyszłość maluje się w kolorze zielonym – ekologia jest w modzie i ta moda będzie się utrzymywać. Smart home stanie się tańszy.

Nowa generacja domowych robotów

Do innowacji, które możemy sobie już dziś wyobrazić, należy kontrola jakości jedzenia w lodówce, a także automatyczna lista zakupów skoordynowana z ilością jedzenia w naszym domu.

Roboty kuchenne już znamy. To urządzenia łączące kilka innych, takich jak mikser, garnek, trzepaczka, ugniatacz. Chociaż mają w nazwie robot, to nie tak przecież je sobie wyobrażamy! Bardziej chcielibyśmy, aby robot posprzątał, kiedy nie ma nas w domu, albo wyłączył żelazko, gdy zapomnieliśmy o tym. Prognozy na taką przyszłość są bardzo pozytywne – świat nauki już o tym myśli, a nawet tworzy prototypy.

Dom, który uczy

16531230438_423d8245e5_zNasze ekspansywne zachowanie wobec Ziemi jest zatrważające. Nowe budownictwo musi sobie przede wszystkim poradzić z energooszczędnością. Ważne jest także dostosowanie do potrzeb mieszkańców. Jesteśmy światem indywidualistów i takiego podejścia właśnie oczekujemy. Domy będą więc dostosowywały się do naszych potrzeb, a także… patrzyły na nas w 100% obiektywnie. Lustro, które przypomni Ci, że wczoraj za dużo zjadłeś? Lodówka, która zamyka się, gdy kolejny raz w ciągu dnia podchodzisz do niej po coś słodkiego? Jeśli takie mamy potrzeby, domy powinny nam to gwarantować. Wszystko wskazuje na to, że to nie tylko czcze marzenia.

Comments

comments