Opublikowany: śr, Sty 22nd, 2020

Rozgrzewka przed treningiem – dlaczego jest taka ważna?

Początek roku to czas, kiedy wielu z nas postanowiło rozpocząć jakąś aktywność fizyczną. Zaczynamy biegać lub kupujemy karnet na siłownię. To świetne postanowienie noworoczne. Wiadomo, bowiem nie od dziś, że w zdrowym ciele zdrowy duch. A ponadto regularny ruch znakomicie wpływa na nasz narząd ruchu, zapewniając większą wytrzymałość i elastyczność mięśniom, stawom, więzadłom i ścięgnom. By jednak aktywność fizyczna przyniosła dla nas wyłącznie zdrowotne korzyści, a nie skończyła się kontuzją, warto podejść do niej z głową, zaczynając od odpowiedniej rozgrzewki. O tym, dlaczego ta wstępna część treningu jest tak ważna, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

stretching-muscles-579122_1280

Rozpoczynając regularne treningi, zwłaszcza jeśli mieliśmy dłuższą przerwę w aktywności fizycznej, dobrze jest się stopniowo przygotować do większej dawki ruchu. W innym przypadku nagły zryw treningowy, może skończyć się dla nas poważną kontuzją, łącznie z taką, przy której konieczne będzie skorzystanie ze stabilizatora lub ortezy. By tego uniknąć, aktywność fizyczną należy zaczynać od mniej forsownych treningów o niewielkiej długości trwania i stopniowo zwiększać ich długość oraz intensywność. Należy także pamiętać, by każdy trening zaczynać od rzetelnej rozgrzewki, która przygotuje ciało do zwiększonego wysiłku.

Zalety rozgrzewki

Zadaniem rozgrzewki jest delikatnie przestawić ciało na tryb wzmożonego wysiłku. Dzięki niej stopniowo rozgrzewamy mięśnie, stawy, więzadła i ścięgna. Rozgrzewka jest szczególnie ważna dla stawów, gdyż trening bywa dla nich obciążeniem. Jeśli wcześniej nie przygotujemy ich do wytężonej aktywności fizycznej, może ona skończyć się kontuzją, co pokrzyżuje nasze plany treningowe w przyszłości.

Ponadto dobrze wykonana rozgrzewka pomoże nam osiągnąć jak najlepszy wynik i pozwoli efektywnie wykorzystać możliwości naszego organizmu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, dla których w sporcie liczą się wyniki.

Nie tylko mięśnie i stawy są przygotowywane do ruchu w trakcie rozgrzewki, ale również serce oraz układ oddechowy. Podnosi się też temperatura ciała, co sprawia, że elementy narządu ruchu stają się bardziej elastyczne i odporne na rozciąganie. Rozgrzewka stymuluje również produkcję płynu maziowego w stawach, który zabezpiecza ich powierzchnię przed tarciem, co chroni przed uszkodzeniami.

streching

Najlepsze formy rozgrzewki

Najlepszą formą rozgrzewki, która kompleksowo przygotuje ciało do ruchu jest rozgrzewka dynamiczna. Polega ona na wymachach rąk, podnoszeniu kolan, obrotach barkami, biodrami, głową, podskokach czy lekkim truchcie w miejscu. Chodzi o to, by zaangażować jak najwięcej mięśni przy stosunkowej łatwości wykonywania danych ruchów. Ważne jest również poruszenie wszystkich stawów, co skutecznie zapewnią obroty. Ciekawą formą rozgrzewki mogą być ćwiczenia z taśmami rehabilitacyjnymi, które znajdziesz w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH. Wymachy rękami lub nogami z ich użyciem będą zdecydowanie bardziej intensywne, co nie tylko rozgrzeje ciało, ale też wzmocni mięśnie.

Rozciąganie po treningu

Tak jak rozgrzewka powinna rozpoczynać każdy trening, tak na jego końcu nie można zapominać o rozciąganiu. Dzięki temu wyciszymy organizm, poprawimy elastyczność mięśni i stawów, a także uchronimy się przed kontuzjami.

Comments

comments