Opublikowany: pon, Cze 3rd, 2019

Rolowanie – skuteczny sposób na bóle mięśni

Doskwierają Ci bóle mięśniowe, stawowe czy przykurcze? Często cierpisz na zakwasy po treningu? Jest na to skuteczny sposób. Postaw na rolowanie – bezpieczny zabieg, który wykonasz w zaciszu własnego domu. Dzięki niemu poprawisz elastyczność i wytrzymałość całego układu mięśniowo-stawowego i uchronisz się przed kontuzjami. Poznaj wszystkie zalety rolowania.\stretching-muscles-579122_1280

Bóle mięśniowe to coraz powszechniejsza dolegliwość. Brak ruchu, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, to wszystko przyczynia się do problemów z narządem ruchu. Ale nie musi tak być. Z wieloma bólami można prowadzić sobie w sposób mało inwazyjny. Jednym z nich jest rolowanie. Prosty zabieg, który wykonywany regularnie zlikwiduje problemy z bólem pleców, kręgosłupa czy innymi partiami mięśniowymi. Choć sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ulga po jego wykonaniu jest niewymowna.

Rolowanie to także znakomite wsparcie dla osób, które regularnie uprawiają sport. Duży wysiłek fizyczny może bowiem prowadzić do przeciążeń mięśni. Zastosowanie rollera będzie wówczas doskonałym remedium na chwilową niedyspozycję układu ruchu. Rolowanie można wykonywać zarówno przed jak i po treningu. Seans przed podjęciem aktywności przygotuje mięśnie do działania, poprawi ich ukrwienie, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji. Natomiast rolowanie po treningu pomaga rozluźnić napięcia mięśniowe, przyspiesza regenerację i jest również pierwszym lekarstwem w momencie przeciążenia.

Rolowanie – jak to działa?

Do wykonania rolowania używamy specjalistycznego wałka, którego różne rodzaje znajdziemy w sklepach ortopedycznych i ze sprzętem rehabilitacyjnym. Sam proces można zaliczyć do automasażu. Zazwyczaj kładziemy się na wałku wybranym mięśniem i rozmasowujemy go, przesuwając wałek w górę i w dół. Roller pod wpływem naporu ciężaru naszego ciała masuje nie tylko sam mięsień, ale też otaczającą ją powięź, działa więc głęboko i kompleksowo, przez co jest tak skuteczny.

plank-2054729_1280

Rolowanie – efekty?

Rolowanie przynosi szereg pozytywnych efektów. Dzięki regularnemu masowaniu możemy pozbyć się bólów mięśniowo-stawowych oraz powięziowych, poprawimy pracę naszych mięśni poprzez lepsze ukrwienie i elastyczność. Rolowanie to również znakomity sposób na likwidację cellulitu, ujędrnienie skóry, przyspieszenie powysiłkowej regeneracji i zapobieżenie zakwasom.

Rodzaj wałków

Wyróżnia się kilka rodzajów rollerów. W sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziemy wałki gładkie idealne dla początkujących oraz takie z wypustkami, które sprawdzają się przy mocno pospinanych mięśniach. Wałki dzielą się na krótkie i długie, a także różnią się między sobą stopniem twardości. Im twardszy wałek, tym więcej korzyści z rolowania, ale też więcej bólu, poleca się więc osobom zaawansowanym. Sklepy ortopedyczne oferują również piłki do masażu, za pomocą których wymasujemy trudno dostępne partie mięśniowe.

yoga-3053487_1280

Zasady rolowania

Zanim przystąpimy do pierwszego zabiegu rolowania, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami wykonywania takiego automasażu. Pamiętajmy, by wałek umieszczać na mięśniach, a nie na stawach. Układajmy ciało tak, by przesuwać roller nie tylko w górę i w dół, ale też po skosie w prawo i w lewo. Wykonujmy masaż nie dłużej niż 3 minuty na każdą partię mięśniową. Ruch powinien być wykonywany powoli i uważnie.

Jeśli podczas rolowania trafimy na wyjątkowo bolesne miejsce, trzeba podejść do niego ostrożnie. Powoli przesuwajmy bolący mięsień po rollerze i sprawdzajmy, czy ból puszcza. Jeśli tak, to dobry znak, ale jeśli nic się nie zmienia lub jest wręcz odwrotnie – ból nasila się, może to oznaczać większy problem. W takiej sytuacji najlepiej udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zdiagnozuje przyczynę bólu.

Comments

comments